Praca w tabloidzie łamie ludzkie kręgosłupy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 16:42
- Była we mnie chęć powiedzenia ludziom, jak to naprawdę wygląda – mówiła w Czwórce Joanna Żebrowska, autorka powieści "Shit! Rok w brukowcu”.
Audio

Książka zrodziła się z doświadczeń autorki, zdobytych podczas wieloletniej pracy w mediach. Ukazuje grzeszki żurnalistów, zdradza arkana ich profesji i mechanizmy oszukiwania czytelników.

- Pisanie tej książki było dla mnie formą autoterapii, strasznie odchorowałam pracę w tabloidzie. Po tym doświadczeniu odeszłam z dziennikarstwa, bo tak mi ta robota obrzydła – opowiadała w rozmowie z Justyną Dżbik Joanna Żebrowska.

Jednym z powodów tej decyzji był redakcyjny wymóg "kreatywnego" podchodzenia do opisywanej rzeczywistości i tworzenie niewiarygodnych, lecz uprawdopodobnionych zdjęciami historii w stylu legendarnego już artykułu "Nie śpię bo trzymam kredens".

- Te tematy biorą się z sufitu, z wyobraźni, one później żyją własnym życiem. Ostatnio w jednym z tabloidów pojawiła się informacja o rumpologu, czyli człowieku, który wróży z pośladków, i następnego dnia kolejne media pociągnęły tę historię w inny sposób podając, że mama znanego aktora też jest rumpologiem – mówił gość "Stacji kultura".

Dla Joanny Żebrowskiej najtrudniejsze do zaakceptowania w pracy dziennikarza tabloidu, było permanentne manipulowanie rzeczywistością i czytelnikami za pomocą takich chwytów jak podstawianie znajomych w roli bohaterów artykułów, albo opłacanie osób, które za pieniądze powiedzą wszystko.

- Tam się po prostu nie szanuje ludzi, ani dziennikarzy, którzy tam pracują, ani modeli, ani czytelników. Liczy się tylko kasa i sensacja, w tym wszystkim jest mnóstwo hipokryzji - opowiadała Żebrowska. Więcej na ten temat książki i pracy w tabloidzie w dźwięku audycji.

bch

Czytaj także

"Wszyscy martwi razem" - wygraj książkę w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 11:30
Powieści o kelnerce-telepatce Sookie Stackhouse to wspaniałe historie z amerykańskiego Południa zaludnionego barwnymi postaciami: ludźmi, czarownicami, wróżkami, wampirami, wilkołakami i zmiennokształtnymi. Niektóre z nich to istoty dobre, wiele jednak nastaje na życie innych, zarówno w nocy, jak i w dzień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tabloidy - boczek medialny dla milionów

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2011 07:30
- Dziennikarze i detektywi "News of the World" zostali postawieni w funkcji agentów, którym wolno wszystko, byle tylko zdobyć newsa, jakiego nikt inny nie będzie miał na pierwszej stronie - powiedział Marek Rybarczyk z "Newsweeka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tabloidyzacja mediów poszła za daleko

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 21:00
Przez chwilę go nie było, ale niebawem znów się pojawi na ekranach. Aktor Bartłomiej Kasprzykowski opowiada w Czwórce o początkach swojej kariery, planach na przyszłość i... problemach z "brukowcami".
rozwiń zwiń