Rutyna zabija kierowców na torach

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 11:50
- Ja tutaj często jeżdżę i nie widziałem jeszcze pociągu – to jedno z tłumaczeń kierowców, którzy nie zatrzymują się przed przejazdami kolejowymi. O wysokim ryzyku związanym z takim postępowaniem opowiadał w Czwórce Mirosław Siemieniec z PKP.
Audio
  • Mirosław Siemieniec o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych

Tragiczny wypadek w Bartoszewicach, w  którym bus wjechał pod pociąg, i w którym zginęło dziewięć osób, po raz kolejny wywołał dyskusję na temat bezpieczeństwa przejazdów kolejowych w Polsce. Tych niestrzeżonych jest całkiem sporo, niestety, wielu kierowców lekceważy zagrożenie związane z wjeżdżaniem na tory i prawny obowiązek zwolnienia przed przejazdem.

- Pociąg, który pędzi 160 km na godzine na drodze z pierwszeństwem przejazdu nie będzie zwalniał przed każdym skrzyżowaniem z drogą. Do kierowców należy rozglądanie się i uwaga – ostrzegał w Czwórce Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP.

W Polsce jest prawie 13 tysięcy przejazdów kolejowych. Maszynista zwalnia przed nimi tylko w określonych sytuacjach. – Robi tak, kiedy dostaje sygnał, że urządzenia na przejeździe nie działają we właściwy sposób, bo przykładowo zostały uszkodzone w wyniku burzy. Wówczas zwalnia do 20km/h. W innych wypadkach jedzie normalną prędkością – wyjaśniał gość Justyny Dżbik.

By zwrócić kierowcom uwagę na zagrożenia związane z przejeżdżaniem przez tory, PKP od 2005 roku prowadzi akcję społeczną "Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj". O tym dlaczego nie na każdym przejeździe stawia się szlabany oraz o różnych sposobach wymuszenia na kierowcach zmniejszenia prędkości dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Bielany: tragedia na przejeździe kolejowym

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 15:01
Na trasie Sokołów - Siedlce kierujący volkswagenem golfem wjechał pod nadjeżdżający pociąg. Kierowca i pasażer zginęli na miejscu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z pociągiem nie masz szans. Zatrzymaj się i żyj

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:29
W ciągu roku na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do 250 wypadków. Przyczyną ok. 98 proc. z nich jest nieostrożności kierowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

9 ofiar wypadku. "Winny prawdopodobnie kierowca"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 06:54
W Zakładzie Medycyny Sądowej w Łodzi dokonano wstępnej identyfikacji ośmiu z dziewięciu ofiar poniedziałkowego wypadku na przejeździe kolejowym w Bratoszewicach (łódzkie).
rozwiń zwiń