Jak pszczoły radzą sobie z problemem alkoholowym?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 11:38
Muszki owocówki świetnie się rozwijają w alkoholowym środowisku, komara nie upijemy naszą krwią z promilami. Za to pszczoła po alkoholu może być agresywna.
Audio
  • Czy komar, który ukąsi nietrzeźwego ma promile we krwi? - materiał Kamila Piechowskiego

Nikt nie przeprowadził badań nad komarami, które ukąsiły nietrzeźwego człowieka. Nie wiadomo więc, czy taki owad ma promile alkoholu w swoim  organizmie. Profesor Marek Kozłowski, z warszawskiej SGGW uważa, że raczej nie. 

- Alkohol we krwi jest rozcieńczony; to są stężenia rzędu promili. Podobną zawartość mają na przykład świeże jabłka, napoje typu jogurt, kefir. I nikt nie wiąże tego z pijaństwem - wyjaśnia profesor. Alkohol z naszej krwi raczej nie będzie miał wpływu na komary. Ale okazuje się, że inne owady bardzo przepadają za napojami wyskokowymi.

- Nasza mucha, mała drozofilka, lubi się rozwijać w środowisku alkoholowym. Larwy muszki owocówki bardzo dobrze rozwijają się w lekko sfermentowanych owocach, które mają moc słabego piwa - wyjaśnia profesor Kozłowski. 

Dużo poważniej przedstawia się sprawa alkoholu w rodzinie pszczół. Te owady porównywano nawet do społeczeństwa ludzkiego. - Rodzaj zatrucia alkoholowego u pszczół przypomina objawy zatrucia u ludzi. Występuje nadruchliwość, większa skłonność do nieodpowiedzialnych reakcji, agresja, problemy z powrotem do ula - wyjaśnia ekspert.

Więcej informacji na temat reakcji owadów na alkohol znajdziesz w załączonej audycji "W cztery oczy".

(pj)

Zobacz więcej na temat: jogurt owoce zatrucie
Czytaj także

Sprawdź jak skutecznie walczyć z komarami

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 11:56
W Lelowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, znaleziono sposób na pozbycie się komarów. To nietoperze żywiące się komarami, które wójt Lelowa Jerzy Szydłowski chce przyciągnąć do miejscowych domostw budkami lęgowymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski komar strasznie uciążliwy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 12:20
Choć nie przenoszą chorób jak ich tropikalni kuzyni, to i tak skutecznie psują Polakom urlopy. W tym roku komary są równie uciążliwe jak po zeszłorocznej powodzi. Wszystko z powodu lipcowych opadów. Jak się chronić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groźne choroby tropikalne wracają do Europy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 11:01
Portugalski dziennik "I" pisze, że w samej Portugalii zaobserwowano już co najmniej pięć gatunków komara, zdolnego do przenoszenia groźnych chorób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Broń się przed pocałunkiem komara!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 12:00
Wiosna przynosi ze sobą słońce i zieleń, ale też komary, o których przez zimę zdążyliśmy zapomnieć. Podpowiadamy jak się przed nimi bronić, bo nie wszystkie maści są skuteczne.
rozwiń zwiń