Uczelnia musi pomóc niepełnosprawnym studentom

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 16:33
Od paźdzernika 2012 wszystkie uczelnie w Polsce zobligowane są by wszystkim studentom zapewnić pełne warunki kształcenia. To bardzo ważny przepis przede wszystkim dla studentów z niepełnosprawnościami.
Audio

Od kilku lat sytuacja studentów niepełnosprawnych na polskich uczelniach poprawia się. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że ich liczba stale rośnie. Jeszcze kilkanaście lat temu mówiliśmy jedynie o jednostkach.

- Sytuacja poszczególnych studentów zależy od uczelni - mówi Anna Rutz, pełniąca funkcję Pełnomocnika ds. studentów z niepełnosprawnościami przy Parlamencie Studentów RP. - Na pewno nastąpił progres, choćby ze względu na nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym, która weszła w życie w październiku 2012 roku. Ta ustawa nakazuje i obliguje wszystkie uczelnie, do tego by stwarzały warunki kształcenia do pełnego udziału w procesie kształcenia dla studentów i doktorantów niepełnosprawnych.

W praktyce oznacza to, że każdy niepełnosprawny ma mieć zapewniony dostęp do wszystkich zajęć, dokładnie jak student pełnosprawny. Aby pomóc uczelniom w dostosowaniu się do wymogów ustawy, publiczne i prywatne szkoły wyższe dostają specjalne dotacje na te cele.

Więcej na temat sytuacji osób niepełnosprawnych ma polskich uczelniach dowiesz się słuchając załączonego materiału. W drugiej części dźwięku dowiesz się, czemu elitarne studia MBA tyle kosztują - posłuchaj.

(pj)

Zobacz więcej na temat: studenci POLSKA dotacja
Czytaj także

Trochę różni, a jednak tacy sami

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 08:47
Z białą laską lub implantem ślimakowym, chuda czy gruba, z włosami ciemnymi bądź blond, uczy się wolniej lub szybciej - dzięki lalkom pokazującym tak różne cechy pewna nauczycielka uczy dzieci tolerancji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie lubię tragizować"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 18:40
- Najprościej jest usiąść i się poddać, ale to do niczego nie prowadzi. Ja tak nie potrafiłem. Dziś mogę powiedzieć o sobie, że jestem szczęśliwym człowiekiem, nie zważając na to, że siedzę na wózku - mówi kolarz ręczny Krzysztof Jarzębski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzięki nim świat staje się lepszy!

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 14:00
Ponad połowa Polaków uważa, że dzięki rozwojowi internetu telefonii komórkowej i internetu świat staje się lepszy. Udowadniają to laureaci 4. edycji konkursu "Odkryj e-wolontariat," tłumaczą specjalistyczne teksty medyczne, monitorują sądy, wspierają dzieci, promują adopcję zwierząt.
rozwiń zwiń