Węgierska kradzież z happy endem

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 21:07
Do tej kradzieży doszło 30 lat temu, gdy w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie odbywał się remont. Złodzieje okazali się tak niefrasobliwi, że na miejscu zostawili m. in. śrubokręt.
Audio
  • Historia pewnej kradzieży w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie (Kontrkultura/Czwórka)
Węgierska kradzież z happy endem
Foto: Glow Images/East News

– Podczas remontu w 1983 roku rusztowania ustawione były wzdłuż elewacji i nikt nie spodziewał się, że mogą przydać się złodziejom – opowiada Gunia Nowik, historyk sztuki. – Tymczasem właśnie dzięki nim można było dostać się na wyższe kondygnacje gmachu i w nocy z 7 na 8 listopada dokonania włamania.

Władze muzeum, stawiając rusztowania, nie wzmocniły ochrony budynku, więc przysłowiowa "okazja stworzyła złodzieja". – Bandyci ukradli m.in.7 prac włoskich mistrzów i jedną nieznanego malarza – mówi Novik. – Obrazy zostały wycięte z ram.

Włamanie nie było jednak perfekcyjnie zaplanowane, a złodzieje pozostawili na miejscu przestępstwa ślady, które ułatwiły policji ujęcie ich, m.in. linkę i śróbokręt.

Jak udało się złapać bandytów i czy odzyskano skradzione dzieła? Jakie znaczenie dla śledztwa miał wątek zaginionej nastolatki? By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania materiału reporterskiego Dominika Olędzkiego z audycji "Kontrkultura".

Zobacz więcej na temat: Budapeszt Czwórka malarstwo
Czytaj także

Mona Lisa zniknęła z Luwru! Ponad 100 lat temu...

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 13:00
Obecnie dzieła Leonarda da Vinci strzegą zastępy uzbrojonych strażników oraz najnowocześniejsze systemy alarmowe. Sto lat temu było jednak zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boston: jak skradziono dzieła Rembrandta i chińską wazę?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 16:41
18 marca 1990 roku dwóch rabusiów w przebraniu policjantów zabrało z Muzeum Isabelli Stewart Gardner w Bostonie 13 eksponatów, m.in. trzy drogocenne obrazy Rembrandta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krwawa kradzież polskich obrazów we Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 16:25
W Lwowskiej Galerii Obrazów znajdują się dzieła takich mistrzów jak Donatello, Caravaggio, Rubens czy Tycjan. Wiele jest też polskich artystów: Matejki, Kossaka , Gierymskiego, Malczewskiego czy Ruszczyca. Od 1992 roku w tej kolekcji brakuje "Nokturnu" i "Pojednania" Artura Grottgera oraz jednego ze szkiców Matejki.
rozwiń zwiń