"Adoptuj pszczołę". Dlaczego warto wziąć udział w akcji?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 12:30
Sprawdzimy czy akcje "Adoptuj pszczołę" poprawiają świadomość społeczną, i czy już przestała nam grozić katastrofa ekologiczna.
Okazuje się, że nawet tak duże i zaludnione miasto jak Warszawa, może być dla pszczół bardzo dobrym środowiskiem do życia
Okazuje się, że nawet tak duże i zaludnione miasto jak Warszawa, może być dla pszczół bardzo dobrym środowiskiem do życia Foto: Pixabay.com/pixel2013

Dotychczas dzięki akcji "Adoptuj pszczołę" w całym kraju powstało 100 "pięciogwiazdkowych" hoteli dla dziko żyjących owadów zapylających, a dziesiątki innych powstają w prywatnych ogródkach, szkołach i przedszkolach. "Adoptuj pszczołę" to także starania, by w środowisku było jak najmniej szkodliwych dla pszczół substancji, w tym szczególnie najbardziej toksycznych dla nich pestycydów.

We współpracy z naukowcami i przyrodnikami w całej Polsce trwają też badania naukowe nad owadami zapylającymi, czyli Wielki Spis Zapylaczy. Część badań prowadzona jest w nowatorskim modelu nauki obywatelskiej, dzięki czemu każdy może wziąć udział w badaniach i pomóc naukowcom.

O tej wyjątkowej akcji, ale także aktualnej sytuacji pszczół w Polsce i na świecie opowie w Czwórce Katarzyna Jagiełło z Greenpeace.

***

Na BąŻur zapraszamy w środę (21.09) w godz. 06.05 - 09.00. Audycję poprowadzi Piotr Galus.

kd/jsz


 

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia pszczoły
Czytaj także

Pszczoły w armii. Pomogą szukać materiałów wybuchowych

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 14:55
Wojsko i służby celne mogą liczyć na pomoc tych owadów. - Ich tresura jest tańsza od nauki psa i trwa nawet jeden dzień - mówi Jakub Gąbka z Pracowni Pszczelnictwa SGGW w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bee Friendly". Dzika łąka dla pszczół w sercu miasta

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 15:27
Dzięki tym owadom mamy nie tylko miód, ale też większość owoców. Tymczasem, w każdej sekundzie w Polsce ginie ponad 100 pszczół.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warto kochać pszczoły i liczyć je

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 10:51
Praca pszczół i innych owadów zapylających przynosi gospodarce 265 miliardów euro rocznie. Jednak człowiek skutecznie utrudnia tę pracę. Warto to zmienić i zaangażować się w Wielki Spis Zapylaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mamy radę na odpady - wtórne wykorzystanie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 18:29
25 lat temu zaledwie 30% Polaków uważało, że sprawy ochrony środowiska mają jakieś znaczenie, natomiast większość była zdania, że sprawy ekologii leżą tylko i wyłącznie w gestii państwa. Jak ta świadomość wygląda dzisiaj i czy recykling stał się naszą codziennością?
rozwiń zwiń