Doping. W gorsze bagno wpaść nie możesz

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 13:46
- W sporcie amatorskim i zawodowym doping karany jest dyskwalifikacją, odebraniem medalu, zakazem udziału w zawodach, na jakiś czas, a nawet dożywotnio - wyjaśnia lekarz sportowców.
Audio
  • Maciej Tabiszewski, lekarz klubowy Legii Warszawa i reprezentacji Polski do lat 21 opowiada o działaniu dopingu (Stacja Nauka/Czwórka)
Leki dopingowe (zdj. ilustracyjne)
Leki dopingowe (zdj. ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Niestety chemiczny i farmakologiczny doping pojawia się w sporcie. Tomasz Zieliński, polski sztangista, to pierwszy polski zawodnik zdyskwalifikowany, u którego wykryto doping w organizmie na igrzyskach Rio 2016.

- Doping to jest każde działanie, które w niedozwolony sposób może pomóc sportowcom w osiąganiu lepszych wyników - mówi Maciej Tabiszewski, lekarz klubowy Legii Warszawa i reprezentacji Polski do lat 21. - Są to substancje, które sprawiają, że człowiek będzie miał lepszą wydolność, wytrzymałość czy szybkość, ale są też środki, które w różnych sportach zwiększają uwagę celność spokój czy inne cechy.

Jak dziś pracują specjaliści od wykrywania nielegalnego dopingu, jak wygląda kontrola antydopingowa zdradzamy w nagraniu audycji.


***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 11.08.2016

Godzina emisji: 12.18

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka doping SPORT
Czytaj także

Żyletki i bańki w basenie, czyli być jak Michael Phelps

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 14:30
Przy okazji igrzysk olimpijskich w Rio głośno zrobiło się o bańkach, które mają poprawiać kondycję pływaków. Co jeszcze sprawia, że zawodnicy tacy jak Michael Phelps w basenie czują się jak ryba w wodzie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepadają kolejne medalowe szanse

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 08:10
Poranny przegląd sportowy - 11 sierpnia 2016
rozwiń zwiń