Żołnierze, poszukiwacze - jak psy ratują ludzkie życie?
Zwierzęta, które widzimy zimą na polach, rzadziej w lasach to sarny - najliczniej występujący w Polsce przedstawiciele jeleniowatych. Wychodzą w ciągu dnia, łączą się w stada, nawet do 50 osobników. - Sarny i jelenie to dwa oddzielne gatunki zwierząt. Różnią się kolorem, wielkością, porożem. Różnie się także zachowują. Dorosła sarna ma ok. 70 cm, a jeleń - jest wyższy od człowieka. Dorosły samiec sarny, czyli kozioł, waży ok 20 kg, zaś samiec jelenia, czyli byk - nawet więcej niż 100 kg - tłumaczyła ekspertka. - Pod koniec XIX w. wykształcił się osobny ekotyp: są sarny leśne i sarny polne. Te drugie bytują stadnie na polach cały rok, a w lesie żyją samotnicze osobniki. Oba typy mają wyjątkowo wyczulony słuch i wzrok i reagują na nowe zjawiska w swoim otoczeniu, czyli ludzi. Na polach człowiek jest często występującym elementem otoczenia, w lesie pojawia się zdecydowanie rzadziej.
Czy egzotyczne zwierzę w domu to dobry pomysł?
Dr inż Anna Wierzbicka i Patryk Kuniszewicz w studiu
Ekspertka opowiadała także o ciekawostkach, związanych z sarnami. Zdradziła m.in., dlaczego jeśli jedziemy samochodem, sarny przed nami nie uciekają, zaś, gdy tylko się zatrzymamy, dają drapaka. Jak podglądać te zwierzęta, by im nie przeszkadzać i jakie przyzwyczajenia mają sarny o różnych porach roku? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Gość: dr inż. Anna Wierzbicka (Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)
Data emisji: 16.01.2018
Godzina emisji: 12.15
kd/ac