Sekretne życie saren. Czego o nich nie wiesz?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 16:52
- Dotychczas nie udało się naukowcom m.in. rozwiązać zagadki struktur socjalnych saren - nie wiemy, które zwierzę przewodzi stadu i czy zawsze jest to ten sam osobnik - mówiła dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Audio
  • Jak żyją sarny? Opowiada dr inż Anna Wierzbicka (Stacja Nauka/Czwórka)
Sarna
SarnaFoto: Shutterstock.com/ Anna Schuette

pies ratownik góry zima 1200.jpg
Żołnierze, poszukiwacze - jak psy ratują ludzkie życie?

Zwierzęta, które widzimy zimą na polach, rzadziej w lasach to sarny - najliczniej występujący w Polsce przedstawiciele jeleniowatych. Wychodzą w ciągu dnia, łączą się w stada, nawet do 50 osobników. - Sarny i jelenie to dwa oddzielne gatunki zwierząt. Różnią się kolorem, wielkością, porożem. Różnie się także zachowują. Dorosła sarna ma ok. 70 cm, a jeleń - jest wyższy od człowieka. Dorosły samiec sarny, czyli kozioł, waży ok 20 kg, zaś samiec jelenia, czyli byk - nawet więcej niż 100 kg - tłumaczyła ekspertka. - Pod koniec XIX w. wykształcił się osobny ekotyp: są sarny leśne i sarny polne. Te drugie bytują stadnie na polach cały rok, a w lesie żyją samotnicze osobniki. Oba typy mają wyjątkowo wyczulony słuch i wzrok i reagują na nowe zjawiska w swoim otoczeniu, czyli ludzi. Na polach człowiek jest często występującym elementem otoczenia, w lesie pojawia się zdecydowanie rzadziej.


kameleonx 1200.jpg
Czy egzotyczne zwierzę w domu to dobry pomysł?

Dr inż Anna Wierzbicka i Patryk Kuniszewicz w studiu Dr inż Anna Wierzbicka i Patryk Kuniszewicz w studiu

Ekspertka opowiadała także o ciekawostkach, związanych z sarnami. Zdradziła m.in., dlaczego jeśli jedziemy samochodem, sarny przed nami nie uciekają, zaś, gdy tylko się zatrzymamy, dają drapaka. Jak podglądać te zwierzęta, by im nie przeszkadzać i jakie przyzwyczajenia mają sarny o różnych porach roku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr inż. Anna Wierzbicka (Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)

Data emisji: 16.01.2018

Godzina emisji: 12.15

kd/ac

Czytaj także

Eko Patrol ratuje zwierzęta całą dobę

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 16:30
Chociaż instytucja Eko Patroli funkcjonuje praktycznie w każdym dużym mieście, niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, czym w zasadzie się zajmują. A działalność to niezwykle ważna i przydatna. My przyjrzeliśmy się, jak wygląda w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzikie zwierzęta. "Im ich mniej, tym dla nas gorzej"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 14:20
Przez ostatnie 50 lat liczebność ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb zmniejszyła się prawie o połowę. A będzie jeszcze gorzej - alarmują eksperci z WWF.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bioróżnorodność. Musimy ją pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:10
Naukowcy ostrzegają, że przekształcamy środowisko Ziemi tak dalece, iż weszliśmy w kolejną epokę geologiczną. Zmieniliśmy globalny obieg niektórych pierwiastków chemicznych i jesteśmy świadkami masowego zanikania gatunków. W Czwórce o zaburzeniach w bioróżnorodności opowiadała Barbara Pietrzak, Czwórkowa rzeczniczka nauki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.   
rozwiń zwiń