- Kilogram pozostanie kilogramem, ale będziemy mieć jego nową definicję i nowa praktyczną realizację - mówi Wojciech Wiśniewski z Laboratorium Masy Głównego Urzędu Miar.
Dziś wzorzec zamknięty jest pod dwoma kloszami. Jednak powietrze pod kloszami ma swoje cząsteczki i one osadzają się na wzorcu. Przez to jego masa zwiększa się - nieznacznie, ale jednak. - Od 1875 roku, kiedy powstał przybyło mu około 50 mikrogramów - tyle jesteśmy w stanie stwierdzić dziś - mówi naukowiec. Dla porównania powiemy, że 25 mikrogramów waży jedno skrzydło muchy.
- Kilogram jako jednostka pozostaje kilogramem, co innego jego praktyczna realizacja, materialny wzorzec - coś do czego odnosimy wskazania naszych przyrządów pomiarowych wszystkich wag w sklepach, handlu, produkcji - wyjaśnia rozmówca Patryka Kuniszewicza.
Definicja kilograma zostanie oparta na stałej fizycznej - oparty będzie o stałą Plancka. Powstanie 12 wzorców - 4 wykonane z platyny i irydu, 4 stalowe i 4 krzemowe. Będą przechowywane w powietrzu, próżni i osłonie gazowej. Co to wszystko oznacza dla zwykłego konsumenta kupującego kilogram cukru czy mąki? Co z naszymi wagami? O tym wszystkim w nagraniu naszej audycji wprost z Głównego Urzędu Miar.
***
Tytuł audycji: Stacja nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 16.11.2018
Godzina emisji: 12.09
pj