Uczniowie z Gimnazjum i Liceum Zespołu Szkół Społecznych STO im. Pawła Jasienicy w Warszawie mogą poszczycić się niemałym sukcesem. Sześcioro z nich w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej skonstruowało satelitę, który z powodzeniem został wystrzelony na wysokość kilku kilometrów i opadł na spadochronie. Grupa zajęła trzecie miejsce wśród 20 zespołów z całej Europy.
- To nasz zespół został wybrany do rywalizacji w europejskim konkursie we Włoszech - mówił Tomasz Kinowski, współtwórca projektu. - W naszym projekcie wykorzystaliśmy specjalny spadochron komorowy, który zwiększa pole zasięgu, dzięki czemu puszka-satelita opadała znacznie wolniej. Dzięki temu zdjęcia, które zrobimy w trakcie lotu są bardziej precyzyjne i łatwiej przeanalizować nam to, co jest na nich zarejestrowane - wyjaśniał.
A rejestruje obraz topograficzny terenu. Z jego pomocą - jak mówił gość Czwórki - możemy np. określić, czy teren, który bada jest lasem, polem, czy terenem zurbanizowanym.
Jak skonstruowany został CanSat? Jak precyzyjne są zdjęcia, które wykonuje? Jakie dane możemy pozyskać dzięki niemu w czasie rzeczywistym? Więcej na temat projektu w nagraniu rozmowy.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Goście: Piotr Morawiecki (nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Społecznych STO im. Pawła Jasienicy), Tomasz Kinowski, Mateusz Lichota i Adam Gałązka (członkowie zespołu ArctowSky).
Data emisji: 30.05.2019
Godzina emisji: 12.35
mat. pras.