ZOBACZ TAKŻE Mity i fake newsy. Dlaczego tak lubimy "spiski"?
- Najważniejsze jest uwolnienie się od działania marketingu. Wtedy jest miejsce na solidną wiedzę. Na przykład czym są "naturalne owoce"? Jabłka bez chemii są niewielkie i potwornie kwaśne. Dlatego wyhodowaliśmy sobie przez setki lat starannej selekcji zupełnie nienaturalne jabłka - mówił Piotr Stanisławski. A jak tłumaczyła Aleksandra Stanisławska, nie wszystko co jest syntetyzowane jest więc złe, a wręcz przeciwnie. Niekiedy to, co jest naturalne bywa szkodliwe, na przykład: botulina, występująca w niektórych kosmetykach, jest też bardzo silną trucizną.
A czy lekarstwa homeopatyczne to rzeczywiście lekarstwa? - Homeopatia to nie leki, tylko środki. Są badania, które potwierdzają, że homeopatia nie wykazuje skuteczności deklarowanej przez producenta - mówią Aleksandra i Piotr Stanisławscy. Co więc zawierają "tabletki homeopatyczne"? I w jaki sposób - jeśli w ogóle - działają?
O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie także o tym, czym jest GMO, czy ingerowanie w geny jest moralnie? Które z produktów spożywczych, spożywanych przez nas na co dzień (np. czerwone grapefruity) mamy dzięki GMO? Czy globalne ocieplenie miałoby miejsce bez ingerencji człowieka i czym różni się zapach wanilii od zapachu wanilinowego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał: Aleksandra i Piotr Stanisławscy (twórcy fanpejdża "Crazy Nauka" i autorzy książki "Fakt nie mit - obalamy naukowe mity")
Data emisji: 4.11.2018
Godzina emisji: 12.10
kd/ac