ZOBACZ TAKŻE 95 lat Polskiego Radia - tak świętujemy w Czwórce >>>
18 maja będziemy obchodzić 48. rocznicę otwarcia tego giganta. Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie k. Gąbina, czyli wieża o wysokości 646,38 m, była wyjątkowym dziełem polskiej myśli technicznej i przez lata zapewniała odbiór Programu 1 Polskiego Radia na terenie większości Europy, a nawet w części Azji czy w Północnej Afryce.
ZOBACZ TAKŻE Początki polskiej radiofonii - nadajemy dla Was 95 lat >>>
Ten niezwykły maszt swoją wielkość zawdzięczał... względom praktycznym. - Maszt w Konstantynowie był anteną półfalową, a jego wysokość uzależniona była od długości fali, w wypadku Programu 1 mającej ponad 1300 m. Połowa długości fali to ponad 646 metrów i stąd wielkość masztu. Jego zasięg, przy dobrej propagacji był gigantyczny. Całą Polskę pokrywał bezproblemowo, a przy odpowiednich warunkach mógł pokryć cały glob - przekonywał Piotr Płachta z serwisu "RCN Konstantynów". Jak tłumaczył ekspert, dźwięk uzyskiwany dzięki konstrukcji w Konstantynowie był "specyficzny, ale na pewno bardzo dobry". - Nadajniki tego typu charakteryzują się zupełnie inną modulacją niż tradycyjne, mają specyficzną barwę, z takim "przygłosem" - mówił rozmówca Macieja Wójcika.
Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie k. Gąbina/fot. Jan Morek/PAP
To właśnie z tej wieży nadano informację o rozpoczęciu stanu wojennego, a kilka lat później - o przemianach w 1989 roku. - Wówczas to właśnie radio stanowiło dla wielu najważniejsze, a nawet jedyne źródło informacji - podkreślał gość Czwórki.
ZOBACZ TAKŻE 95 lat Polskiego Radia - historie z życia spikerów >>>
Niestety, radość z działania Radiowego Centrum Nadawczego w Konstantynowie nie trwała długo. Wieża runęła zaledwie 17 lat po powstaniu kompleksu, dokładnie 8 sierpnia 1991 roku. - To wydarzyło się podczas wymiany ostatniego poziomu odciągów, czyli lin, które trzymają maszt w pionie. Jedna z lin się wysunęła, druga pękła i maszt się przewrócił. Wielkiej wieży nie udało się odbudować ze względu na protesty okolicznych mieszkańców - przekonywał ekspert. Jak podkreślał, nie wszystkie szczątki masztu udało się uratować i przeznaczyć do muzeum, które ma powstać. Większość trafiła... na złom. Odratowano zaledwie 38 cm pozostałości gigantycznej wieży.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 06.05.2020
Godzina emisji: 12.40
kd