Czy Koro usprawni badanie? Jest już prototyp stetoskopu XXI wieku
Postęp w medycynie obserwujemy już od wielu lat. O samej telemedycynie mówi się w Stanach od co najmniej 20 lat. W ostatnich miesiącach ogromny wpływ na rozwój służby zdrowia miała pandemia koronawirusa. Teleporady lekarskie, które na początku 2020 roku stanowiły rodzaj nowinki, dziś są już codziennością. Mówi się też, że branża opieki zdrowotnej zainwestuje aż 14 miliardów dolarów w rozwój robotów, które pomogą nam uporać się z deficytem personelu medycznego.
04:05 czwórka stacja nauka 19.11.2020 roboty.mp3 O robotach w służbie medycyny opowiada Anna Lew-Starowicz (Stacja Nauka/Czwórka)
- Chodzi o to, że skoro tak duże pieniądze biznesy inwestują w rozwój tej gałęzi medycyny, czyli ucyfryzowanie, wdrożenie maszyn na oddziały szpitalne do obsługi pacjentów, to świadczy to najlepiej o tym, że ta gałąź i ta branża ma przyszłość - mówi Anna Lew-Starowicz. - Pandemia spowodowała przeciążenie systemów opieki zdrowotnej. Można było czekać aż wszystko się załamie, albo po prostu zacząć działać z ogromnym impetem i tak się też stało. Technologie weszły z rozmachem, skutecznie. Ułatwiły życie pacjentom, lekarzom i personelowi medycznemu - dodaje.
Czytaj także:
Roboty są z nami od lat
Roboty w służbie zdrowia za chwilę będą normalnością. Już tego typu urządzenia są wprowadzane do szpitali. - Robot chirurgiczny Da Vinci funkcjonuje od wielu lat - przypomina rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Przy jego pomocy przeprowadzono setki tysięcy operacji chirurgicznych, bardzo zaawansowanych.
- W Gliwicach zaprezentowano autonomicznego robota asystującego do pracy w szpitalach. Nie stricte medycznego, a wspierającego personel - zdradza gość Czwórki. - Pielęgniarka nie musi w dzisiejszych czasach podchodzić z termometrem do pacjenta. Może to z powodzeniem robić robot czy urządzenie, które nie jest humanoidalnym robotem - dodaje.
Roboty spotkamy już na korytarzach włoskich szpitali.
Italian Hospital Uses Robots to Help COVID-19 Patients | NowThis/NowThis News
Badanie w boskie
Od pewnego czasu powstają też boksy telemedyczne. - Pacjent może tam wejść, dokonać pomiaru ciśnienia, zrobić USG, skonsultować się przez komunikator z lekarzem - opisuje Anna Lew-Starowicz. - Taka usługa medyczna jest w pełni wykonana bez kontaktu ludzkiego - dodaje.
Ekspertka zdradza, że w Azji, która technologicznie jest bardzo dobrze rozwinięta, istnieją humanoidalne roboty ze sztuczną inteligencją. - Wypełniają obowiązki salowych pielęgniarek, opiekunek osób starszych w domach opieki - wymienia. - To oszczędność i lepsze funkcjonowanie służby zdrowia - dodaje.
W Dubaju 8 inteligentnych robotów zajmuje się sterylizacją prowadzonych przez rząd szpitali i klinik.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 19.11.2020
Godzina emisji: 12.48
pj