W jesiennym słońcu nie zapominaj o filtrach przeciwsłonecznych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 16:45
Lato wyraźnie daje nam znać, że chyli się ku końcowi. Wielu z nas po wakacyjnych wojażach kremy z filtrem wrzuciło na dno kosmetyczek, tymczasem okazuje się, że jesienią indeks UV jest dość wysoki i tego typu preparatów powinniśmy dalej używać. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Subbotina Anna
opalanie plaża 1200.jpg
Dieta przed opalaniem. Czy to ważne?

Każdy z kosmetyków ma datę przydatności do użycia i tego powinniśmy bezwzględnie przestrzegać. Jednak okazuje się, że używany w lipcu krem, jeśli nie był odpowiednio przechowywany, nadaje się dziś jedynie do wyrzucenia. 

- Rzadko mówi się o tym, czemu kremy trzeba ponownie nakładać, a w ogóle nie mówi się o tym, dlaczego trzeba je chronić przed słońcem - mówi doktor nauk chemicznych Monika Koperska. 


Posłuchaj
02:51 czwórka stacja nauka 31.08.2021 filtry.mp3 Jakiego kremu z filtrem używać jesienią? (Stacja Nauka/Czwórka)

Jeśli wakacje spędziliśmy na gorących plażach i nie osłanialiśmy tubki z kremem przed promieniami słońca, to jest bardzo możliwe, że jego skład uległ już rozkładowi, czyli substancje, które mają chronić nas przed słońcem i promieniami UV uległy rozpadowi i krem przestał chronić. - Jeżeli mamy w naszej kosmetyczce kremy, które "zażyły kąpieli słonecznych", to powinniśmy na jesień kupić nowe - podkreśla specjalistka. - Kupić coś nowego, co na pewno będzie nas chronić. 


Posłuchaj także:

Równie ważna jak ochrona kremu przed słońcem jest jego reaplikacja na skórę. - Krem pod wpływem słońca, szczególnie te cząsteczki, które mają największy wpływ na zatrzymywanie absorpcji światła ultrafioletowego, ulegają rozkładowi i trzeba nanieść je ponownie - mówi specjalistka. 

Dla wielu z nas jednak problemem pozostaje wyliczenie czasu, w którym powinno nastąpić ponowne nałożenie kremu. Często robimy to zbyt często albo wcale. - Słońce maluje nasze ciała melaniną - czarno-brązową  eumelaniną lub bardziej czerwoną feomelaniną - wyjaśnia dr Monika Koperska. - W zależności od stosunku jednego do drugiego będzie wynikać kolor naszej opalenizny. Nasza karnacja, czyli właśnie stosunek jednych malanin do drugich, będzie wpływała na to, jak długo będziemy mogli przebywać bez filtru słonecznego na słońcu - dodaje. - Świetnie sprawdza się tu specjalny omnikalkulator internetowy, dzięki któremu wyliczymy długość jesiennego bezpiecznego opalania z filtrem, bez filtru, przy nasłonecznieniu, jakie odnotowywane jest danego dnia. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziOliwia Krettek

Gość: dr nauk chem. Monika Koperska (Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki)

Data emisji: 31.08.2021

Godzina emisji: 12.45

pj

Czytaj także

To nie zakwasy - to DOMSy. Kwas mlekowy niewinny

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 13:39
Od lat, wielu z nas, za powstawanie zakwasów obwiniało kwas mlekowy, który pojawia się w naszych mięśniach po treningu czy innym wysiłku fizycznym. Dziś już wiadomo, że zakwasy to DOMSy i są efektem rozrostu tkanki mięśniowej, a nie kwasu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skoki ze spadochronem - moc wrażeń, walka grawitacji i oporu powietrza

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 11:25
Wyskakując z samolotu mamy szansę osiągnąć prędkość do 200 kilometrów na godzinę. Czy podczas skoku czujemy jakie siły na nas działają?
rozwiń zwiń