Nagroda Nobla z chemii. Laureatami są Benjamin List i David W.C. MacMillan
CZYTAJ TAKŻE Tydzień Noblowski w Czwórce! Codzienne relacje
- Norweski Komitet Noblowski postanowił przyznać Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 r. Marii Ressie i Dmitrijowi Muratowowi za ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju - uzasadniała wybór laureatów przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen. - Maria Ressa i Dmitrij Muratow odbierają Pokojową Nagrodę za odważną walkę o wolność słowa na Filipinach i w Rosji. Jednocześnie są przedstawicielami wszystkich dziennikarzy, którzy opowiadają się za tym ideałem w świecie, w którym demokracja i wolność prasy stoją w obliczu coraz bardziej niesprzyjających warunków.
Dziennikarka Maria Ressa urodziła się w 1963 w Manili na Filipinach. Od ponad dwóch dekad zajmuje się dziennikarstwem śledczym w południowo-wschodniej Azji, pracuje dla CNN. Dziennikarka wykorzystuje wolność słowa, aby ujawnić nadużycia władzy, stosowanie przemocy i rosnący autorytaryzm w swoim rodzinnym kraju, Filipinach. W 2012 roku współtworzyła Rappler, firmę zajmującą się dziennikarstwem śledczym i mediami cyfrowymi. - Pani Ressa i Rappler udokumentowały również, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości, nękania przeciwników i manipulowania dyskursem publicznym. Jako dziennikarka i dyrektor generalny Rapplera Ressa pokazała, że jest nieustraszoną obrończynią wolności słowa - czytamy w uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego.
Announcement of the 2021 Nobel Peace Prize
Urodzony w 1961 roku Dmitrij Muratow jest redaktorem naczelnym dziennika "Nowaja Gazieta", uważanego za jedyny niezależny organ w Rosji. W swoich artykułach gazeta obnaża kulisy korupcji w rządzie i łamania praw człowieka w tym kraju. - Przeciwnicy "Nowoj Gaziety" odpowiadają szykanami, groźbami, przemocą i morderstwami. Od początku powstania gazety zginęło sześciu jej dziennikarzy, w tym Anna Politkowska, która napisała odkrywcze artykuły na temat wojny w Czeczenii - uzasadnia wybór Norweski Komitet Noblowski. - Mimo zabójstw i gróźb jej redaktor naczelny Muratow odmówił porzucenia niezależnej linii. Konsekwentnie bronił prawa dziennikarzy do pisania wszystkiego, co chcą, o ile przestrzegali zawodowych i etycznych standardów dziennikarstwa.
04:46 Czwórka/Stacja Nauka - Pokojowa Nagroda Nobla 08.10.2021.mp3 Ogłoszenie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla relacjonuje Ada Janiszewska (Stacja nauka/Czwórka)
W Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu, Warszawskiego, skąd relacjonujemy Tydzień Noblowski, była nasza reporterka Ada Janiszewska. W pierwszych reakcjach po ogłoszeniu laureatów eksperci podkreślali, że laureatami Nagrody Nobla są dziennikarze z dwóch odległych krajów, bo tak naprawdę problem wolności słowa jest ważny na całym świecie. - Fundamentem działań jest swoboda informacji i wolność słowa, dlatego ten wybór jest tak istotny - zaznaczał prof. Szymon Malinowski.
- Ten wybór ma charakter przyszłościowy. Laureaci to osoby aktywne, a zwrócenie uwagi na ich aktywność i działalność jest pewnego rodzaju zachętą i sygnałem dla nas i dziennikarzy, żeby kwestię wolności słowa traktować niesłychanie poważnie - dodawał filozof i etyk prof. Paweł Łuków.
Czytaj także:
Maria Ressa i Dmitrij Andriejewicz Muratow zostali wybrani przez Norweski Komitet Noblowski spośród 329 nominowanych. W 1983 roku Pokojową Nagrodą Nobla został uhonorowany Lech Wałęsa.
***
Alfred Nobel wykazywał duże zainteresowanie sprawami społecznymi i był zaangażowany w ruch pokojowy. Jego znajomość z Berthą von Suttner, która była siłą napędową międzynarodowego ruchu pokojowego w Europie, a później została uhonorowana Nagrodą Pokojową, wpłynęła na jego poglądy na temat pokoju. Pokój był piątym i ostatnim obszarem nagród, o którym Nobel wspomniał w swoim testamencie. Pokojową Nagrodę Nobla przyznaje komitet wybrany przez norweski parlament.
W poniedziałek 11 października poznamy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Mateusz Kulik
Materiał przygotowała: Ada Janiszewska
Data emisji: 08.10.2021
Godzina emisji: 12.12
nobelprize/aw