"Jądro Ziemi" opowiada o grożącej ludzkości katastrofie. Przyczyną jest zatrzymanie jądra Ziemi. Skutkuje to serią niewyjaśnionych zdarzeń: nagle umiera kilka osób, które miały wstawione rozruszniki serca, ptaki zaczynają tracić orientacje i rozbijają sklepowe witryny. Badania naukowców potwierdzają, że Ziemi grozi zagłada. Zbiera się ekipa, która wraz z naukowcami przygotowuje ekspedycję do wnętrza planety.
Nic się nie zgadza
- Ziemia ma jądro - to w tym filmie się zgadza. Wszystko inne się nie zgadza - mówi dr Anna Łosiak, geolożka planetarna. - Poczynając od tego, jak oni przechodzą przez różne warstwy. To w ogóle nie mają sensu. Wliczając w to gigantyczne jaskinie na kilkuset kilometrach poniżej powierzchni Ziemi. Tam takie jaskinie nie mogą funkcjonować. Tam jest gigantyczne ciśnienie, one zaraz by się zamknęły - dodaje.
Rozmówczyni Oliwii Krettek zwraca też uwagę, że jaskinie wyglądają jak geody. Ma wrażenie, że wykreowano je w ten sposób, na podstawie skojarzenia, że geoda ma coś wspólnego z geologią.
- W filmie nie było wyjaśnione czemu jądro się zatrzymało, czemu trzeba je restartować i jak kilka małych bomb atomowych miałoby to uruchomić - zwraca uwagę geolożka planetarna. - To jest bardzo zaskakujące - dodaje.
Co wiemy o wnętrzu Ziemi?
Niestety faktem jest, że niewiele wiemy, co jest pod naszymi nogami. - Mamy jedynie dostęp do najbardziej zewnętrznych kawałków, do skorupy ziemskiej, po której chodzimy - wyjaśnia naukowczyni. - Ludzie są w stanie zagłębić się własnym ciałem, tylko na kilka kilometrów i to tylko w wyjątkowych miejscach - dodaje.
Najgłębszą kopalnią na świecie jest kopalnia złota w RPA. Jej szyby sięgają 2,5-4 km w głąb Ziemi. Panują tam bardzo trudne warunki, a temperatura osiąga nawet 60 stopni.
05:38 czwórka stacja nauka 11.02.2022.mp3 Dr Anna Łosiak opowiada o budowie Ziemi i ocenia ile prawdy jest w filmie "Jądro Ziemi" (Stacja Nauka/Czwórka)
Najgłębszy odwiert w głąb planety wykonano w Rosji. Ma on 12 km. - Ten odwiert zaledwie drapną powierzchnię Ziemi - ocenia rozmówczyni Czwórki. - Mamy jednak próbki z głębszych miejsc. Dostarcza nam ich sama natura. Przez ruchy tektoniczne natura wyciąga z głębszych głębokości odłamki skał. Tego typu eksponaty wydobywane są również podczas erupcji wulkanów. Dzięki takim zjawiskom mamy pewne, pojedyncze fragmenty skalne, które dają nam poszatkowane informacje z różnych głębokości.
Dodatkowym źródłem naukowych informacji o budowie naszej planety jest analiza ruchów sejsmicznych. - Dzięki temu wiemy, że Ziemia ma jądro, które zbudowane jest z dwóch części. Środek to ciało stałe, a jego zewnętrzna część jest płynna. Następna warstwa to płaszcz Ziemi zbudowany ze skał, a na koniec skorupa ziemska, o której wiemy najwięcej, ale też nie wszystko - dodaje.
Do filmu "Jądro Ziemi" fanów z pewnością mogą przyciągnąć efekty specjalne, ale na pewno nie prawda naukowa, bo tej tam po prostu nie ma.
The Core - Trailer/Paramount Movies
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Weronika Puszkar
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 11.02.2022
Godzina emisji: 12.23
pj