Kilka godzin stania w pochylonej pozycji może powodować ból pleców. Wiemy już jednak, że dobrze dobrane ergonomiczne meble mogą sprawić, że nie będziemy czuć dyskomfortu podczas wykonywania zadań, pozostając w niezmienionej pozycji. To udowadniają już ergonomiczne biurka czy krzesła.
Naukowcy z Politechniki Poznańskiej opracowali teraz ergonomiczne blaty, które sprawią, że dobra zabawa w kuchni nie będzie miała żadnych skutków ubocznych. Koniec z dreptaniem i kręceniem się po kuchni, teraz to blat będzie się kręcił "wokół nas".
- Problem np. z gotowaniem polega na tym, że czasem nie zdajemy sobie sprawy, że pochylając się, nie podnosząc jakichś obciążeń, wydaje nam się, że nie przeciążamy naszego układu szkieletowego, kostnego, więzadeł czy mięśni - mówi dr hab. Marek Zabłocki z Politechniki Poznańskiej. - My jednak obciążamy swój organizm wewnętrznie swoją masą ciała. Cały tułów, głowa, szyja, kończyny górne są tymi elementami, które są ciężarem dla kręgosłupa - dodaje.
Rozmówca Szymona Majchrzaka zwraca też uwagę na wysokość mebli w naszych domach. Istnieją już wzory matematyczne, które pozwalają na wyliczenie optymalnej ich wysokości dla każdego z nas, zgodnie z naszym wzrostem. - Gdy osoba dorosła o wzroście 170 cm chce pracować przy biurku na stojąco, to powinno się ono znajdować na wysokości 103 cm, jeśli chce pracować na siedząco, to blat powinien być umieszczony na wysokości 64 cm - zdradza naukowiec.
04:24 czwórka stacja nauka 21.10.2022.mp3 Dobrze dobrana wysokość mebli może zapobiec problemom z kręgosłupem (Stacja Nauka/Czwórka)
Praca przy zbyt niskich biurkach i stołach to początek problemów z kręgosłupem, dlatego ważne jest, żebyśmy używali blatów o odpowiedniej wysokości. Rozwiązanie, które ma to umożliwić, jako pierwsi na świecie stworzyli prof. Agata Bonenberg oraz dr hab. Marek Zabłocki z Politechniki Poznańskiej.
- Nasza wyspa umożliwia zarówno obrót, jak i podnoszenie blatów, ten ruch daje nam lepsze możliwości pracy, bezpiecznej pracy - zauważa dr hab. Marek Zabłocki. - Szczególnie może się to przydać osobom z niepełnosprawnościami - dodaje.
Na okrągłym blacie-wyspie zaprojektowanym przez specjalistów usytuowane są w sposób ergonomiczny podstawowe elementy wyposażenia kuchni. - Jest tu blat do przygotowywania potraw, ale też kuchenka elektryczna czy zlewozmywak - zdradza prof. Agata Bonenberg. - Układy zaprojektowane są tak, żeby był możliwy ruch obrotowy w jednym kierunku, ale żeby nie był on nawrotnym - dodaje.
Doprowadzenie mediów do takiego blatu-wyspy przy zmieniającej się geometrii i wysokości wymagało specjalnych rozwiązań. - To idea kuchni, która funkcjonuje niejako "naokoło" użytkownika, a nie odwrotnie. Wspomaga cały proces przygotowania posiłków, ale i konsumpcji, na tym stole również przewidziany jest fragment, gdzie można zjeść to, co się przygotowało - podkreśla profesor.
Pomysł polskich naukowców jest niezwykle ciekawy, co już doceniają światowi inżynierowie. Wynalazek został nagrodzony na targach wynalazców w Wielkiej Brytanii i w Chorwacji.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Maciej Wójcik
Gość: Szymon Majchrzak
Data emisji: 21.10.2022
Godzina emisji: 12.22
pj/kor