Czy młodzi polscy naukowcy przechytrzą koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 15:00
Nie skończyli jeszcze 25 lat a już ratują życia. Piotr Grzegorczyk i Grzegorz Preibisch opracowali własne algorytmy do analizy różnych wersji genomu wirusa SARS-CoV-2.
Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 55 704 314 szczepionek
Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 55 704 314 szczepionek Foto: Shuttterstock.com/Fotokon

Kiedy wybuchła pandemia, Piotr Grzegorczyk jako student matematyki na Uniwersytecie Warszawskim i Grzegorz Preibisch student matematyki na UW i medycyny na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym połączyli siły, aby stworzyć model predykcyjny, który pozwoli z dużą dokładnością określić, w jaki sposób wirus mutuje i które konkretne geny są bardziej skłonne do mutacji. - Nasz pomysł narodził się w marcu 2020 roku  i na początku ograniczał się do tworzenia algorytmów pozwalających analizować mutacje wirusa, żeby lepiej przewidzieć, jak może on zachowywać się w przyszłości. Teraz pracujemy nad platformą, która ułatwi tworzenie nowych szczepionek odpornych na przyszłe mutacje – tłumaczy Piotr Grzegorczyk.

Głównym produktem założonej przez nich firmy jest narzędzie RT-PCR Analyser, które analizuje różne wersje genomu wirusa SARS-CoV-2 oraz innych betakoronawirusów, pozwalając szacować najdokładniej na świecie skuteczność testów. Technologia Deepflare usprawnia prace badawczo-rozwojowe w trzech etapach. Najpierw analizuje miliony wirusów, a następnie w połączeniu z wiedzą o wirusach, immunologii i ewolucji, przewiduje przyszłe mutacje. W kolejnym kroku identyfikuje sekwencje genomu, które powinny znaleźć się w szczepionce, by zapewnić jej jak największą skuteczność przed już istniejącymi i potencjalnymi wariantami wirusów. - Korzystamy z wielu danych z przeszłości, żeby przewidzieć przyszłość - wyjaśnia gość Czwórki. – Widzimy sens naszych badań, bo jak dotąd nie ma jednej szczepionki na różne warianty koronawirusa. Jesteśmy przekonani, że w ciągu najbliższych kilku lat będziemy w stanie stworzyć taki algorytm, który przyczyni się do powstania takiej szczepionki – dodaje rozmówca Weroniki Puszkar.

Sprawdź także:


Młodzi naukowcy swoim osiągnięciem tak zmieniają świat, że magazyn "Forbes" uznał ich za najbardziej wpływowych ludzi poniżej 25 roku życia.

Posłuchaj
10:21 CZWÓRKA Stacja Nauka - naukowcy 03.11.2022.mp3 Na czym polega technologia Deepflare i czy jest szansa, że doczekamy szczepionki na każdy rodzaj koronawirusa? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Piotr Grzegorczyk (współtwórca firmy DeepFlare)

Data emisji: 03.11.2022

Godzina emisji: 12.25

kul

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Wiemy, ile osób zaszczepiło się czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 10:37
Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 zaszczepiło się do tej pory 1,33 mln osób. W przyszłym tygodniu zostanie podjęta ostateczna decyzja w sprawie czwartej dawki szczepionki dla "szerszej populacji, przynajmniej 18 plus".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperci apelują, by się szczepić, i ostrzegają przed kumulacją COVID-19 i grypy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 21:04
Jeśli chcemy ochronić siebie, swoich bliskich i osoby z grup ryzyka, musimy przyśpieszyć akcję szczepień - podkreślili eksperci do spraw zdrowia w trakcie środowego webinarium "Uczynienie szczepień przeciwko grypie priorytetem w całej Europie" zorganizowanego podczas Europejskiego Dnia Grypy. Zaapelowali, aby jak najszybciej poddać się szczepieniu i przygotować organizmy przed okresem zimowym.
rozwiń zwiń