- To dzieje się tu i teraz i nie jest to odległa przyszłość. Pacjent musi się teraz liczyć z tym, że wynik badania obrazowego był tworzony przy wsparciu sztucznej inteligencji - mówi Ligia Kornowska dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali oraz liderka Koalicji AI w zdrowiu. - Rozwiązania w oparciu o nowe technologie w naszym kraju są już stosowane od jakiegoś czasu.
Związki sztucznej inteligencji z medycyną
Wpływy sztucznej inteligencji można znaleźć w różnych specjalizacjach medycznych m.in. radiologii i kardiologii. Najczęściej wykorzystywane są w opisach badania obrazowego. - Pragnę jednak uspokoić, że to nie sztuczna inteligencja wystawia diagnozę, tylko lekarz, który może być przez nią wspierany - opowiada gość Czwórki. - Dzięki temu wsparciu wynik możemy otrzymać wcześniej.
Algorytm uczy się na podstawie setek zdjęć, które analizuje i dzięki którym udaje się je opisywać. - Na tej podstawie sztuczna inteligencja wyciąga wnioski, które są poparte wiedzą lekarzy, którzy wystawiają ostateczną opinię - wyjaśnia specjalistka. - W USA np. algorytm prowadzi diagnostykę dna oka i ocenia, czy jest retinopatia cukrzycowa czy nie. Jednak to lekarz musi postawić diagnozę i to jest uregulowane prawne. Tak jest w większości krajów europejskich.
Sztuczna inteligencja wspiera także medyków przy analizie badań laboratoryjnych. - Nie należy się martwić, że algorytm zastąpi lekarzy. Wsparcia sztucznej inteligencji możemy się spodziewać w pewnych obszarach, jednak żeby postawić diagnozę i dać wytyczne co do postępowania medycznego, potrzebnych jest zbyt wiele zmiennych - tłumaczy gość audycji. - Lekarz nie tylko diagnozuje i wspiera pacjenta, ale także z nim decyduje o dalszym procesie leczenia.
"Biała księga"
Powstała już biała księga IA w praktyce klinicznej, która określa zasady wdrażania sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia. - Sztuczna inteligencja to narzędzie jak każde inne, np. jak tomografia komputerowa, USG czy inne narzędzia medyczne - mówi rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Nie powinniśmy myśleć o IA jako o czymś, co zmieni sposób postępowania diagnostycznego. To nie jest samodzielny byt, który zawłaszczy ochronę zdrowia. W "Białej księdze" możemy znaleźć wiele pytań i odpowiedzi, jak wdrażać sztuczną inteligencję.
16:19 Czwórka/Świat 3.0 - SI w medycynie 13.11.2022.mp3 Ligia Kornowska z Polskiej Federacji Szpitali opowiada o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w medycynie (Świat 3.0/Czwórka)
Pacjent powinien wiedzieć, że sztuczna inteligencja bierze udział w diagnostyce, i wyrazić na to zgodę. - Musimy jednak przyzwyczajać się do wizji, że sztuczna inteligencja coraz częściej będzie wspierała ekspertów w podejmowanych przez nich decyzjach - dodaje Ligia Kornowska.
***
Tytuł audycji: Świat 3.0
Prowadzi: Marta Zinkiewicz
Gość: Ligia Kornowska (dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, liderka AI w zdrowiu)
Data emisji: 13.11.2022
Godzina emisji: 13.15
aw/kor