Teflon na patelni i statku kosmicznym. NASA w życiu codziennym

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 14:02
Obserwuj nas na Google News
Nasze patelnie pokryte są teflonem, który pierwotnie miał chronić statki kosmiczne przed wysoką temperaturą przy przechodzeniu przez atmosferę ziemską. Ale to nie jedyny wynalazek NASA obecny w naszych domach. 
Audio
1 plik
  • Wynalazki NASA w naszym życiu codziennym (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ubonwanu/Shutterstock

- Osoby, które idą sobie z telefonami w rękach, w większości nie mają pojęcia, że kamery które mają w swoich smartphonach są wymyślone przez technologów NASA - mówi Kinga Nowak z łódzkiego Shoot Capsule. - To, że możemy zrobić sobie selfie i wrzucić do sieci lub przesłać mamie jest zasługą inżynierów kosmicznych - dodaje. 

Prawdopodobnie w podobnej niewiedzy żyją rodzice podający swoim pociechom mleko w proszku. - To też pośrednio wynalazek NASA. To ich inżynierowie znaleźli naturalne źródło kwasów Omega 3, które było do tamtej pory znane z mleka matek. Tym sposobem mleka modyfikowane zostały wzbogacone o te kwasy - wyjaśnia ekspertka. 

Czytaj także:
dane kosmos 1200 shutter.jpg
Wypuść dane na Księżyc

Od kosmicznych wynalazków nie jest też wolna branża obuwnicza czy firmy produkujące materace. Nie bez znaczenia dla rozwoju medycyny i powstania pomp do sztucznych komór serca, było to, że na stół operacyjny trafił inżynier rakietowy odpowiedzialny za pompy paliwowe w statkach kosmicznych. Jakie to miało znaczenie? Co wspólnego z NASA mają filtry do wody montowane w naszych kranach? I czy już wkrótce, dzięki NASA pozbędziemy się kabli z naszych domów? O tym w materiale Oliwii Olczyk. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Olczyk 

Data emisji: 28.06.2018

Godzina emisji: 12.16

pj/ac

Czytaj także

Kolejna misja na Marsa. "Zbadają jądro planety"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 17:03
Pięć metrów - na tę głębokość w powierzchnię Marsa wwiercać się ma kolejna sonda, która swą wyprawę na Czerwoną Planetę rozpoczęła 12 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wypuść dane na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:45
Z dnia na dzień zaczyna brakować miejsca na nowe informacje na Ziemi. Kinga Nowak z łódzkiego Shoot Capsule wie, gdzie umieścić alternatywny magazyn informacji. 
rozwiń zwiń