Muzeum Historii Polski jako pierwsze "wyszło w miasto" 11 listopada. A było to w 2006 roku. Od 12 lat jego pracownicy zachęcają do radosnego świętowania rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Zapraszamy wszystkich na tegoroczny "Przystanek Niepodległość", by 10 i 11 listopada spotkali się z nami i zagrali w grę o niepodległość - mówi gość Kasi Dydo. - Zapraszamy by weszli do labiryntu, by prześledzić losy Polaków, którzy znaleźli się pod zaborami - dodaje.
Grę "Labirynt niepodległości" zaczynamy w roku 1795, przez różne wydarzenia historyczne przechodzimy do 1923 Gabriela Sierocińska-Dec
Fabuła gry zaczyna się od wielkiego kufra, który na strychu znajdują uczestnicy zabawy. Wszelkie pamiątki w nim odkryte maja nas zachęcić do zastanowienia nad historią naszej rodziny. Gra zaczyna się od Królestwa Polskiego pod zaborem rosyjskim. - Poznajemy losy mieszkańców, konstytucję, walkę z zaborcą, tych z konspiracji i tych, którzy bywali na salonach. Przy powstaniu listopadowym rozmawiamy z gen. Chłopickim - wymienia gość Czwórki. - W trakcie gry dokonujemy też wyboru - czy zostajemy w kraju, czy udajemy się na emigrację - dodaje.
Dla kogo jest ta gra? Czym jest jednodniówka "Jesteśmy" i jaki jest jej temat w tym roku? Jak szczególna publikacja ukazała się z okazji 100-lecia niepodległości Polski i co w niej znajdziemy? Kiedy będziemy mogli odwiedzić Muzeum Historii Polski w jego stałej siedzibie? O tym m.in. rozmawialiśmy w "Stacji Kultura".
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 9.11.2018
Godzina emisji: 10.16
pj