Z terenów bezpośrednio narażonych na promieniowanie ewakuowano kilkanaście tysięcy osób. O skutkach katastrofy w Czarnobylu, o tym, czym była i kto ucierpiał w konsekwencji tzw. choroby popromiennej opowiadał prof. Ludwik Dobrzyński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
- Była to jedna z największych katastrof w przemyśle jądrowym, w reaktorze, który prawdopodobnie nie zostałby dopuszczony do eksploatacji w żadnym innym kraju - mówił gość Czwórki. - Jeszcze na etapie testów naukowcy z Narodowego Centrum Badawczego "Instytutu Kurczatowa" kontestowali konstrukcję, która zawierała w sobie niebezpieczeństwo, które było minimalizowane w trakcie użytkowania, ale po wielu latach, w pewnym momencie popełniono błąd.
Ekspert opowiadał także o dezinformacji, która przez wiele lat była szerzona w mediach. -Wiele z tych informacji nie miało wiele wspólnego z rzeczywistością. Do dziś są na świecie miejsca, w których poziom naturalnego promieniowania jest kilkadziesiąt razy wyższy, a ich mieszkańcy nie zapadają częściej na choroby nowotworowe, ani nie żyją krócej, niż np. w Polsce - tłumaczył.
Czy nowoczesne elektrownie jądrowe są bezpieczne? Jakie jest podobieństwo ewentualnej awarii i czym faktycznie grozi napromienowanie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 26.04.2018
Godzina emisji: 12.28
ac/kul