Perski, shaggy czy rabbit - jaki dywan wybrać by było przytulnie
Pomieszczenia, w których przebywamy mogą być dla nas przyjemniejsze. Dzięki roślinom będzie nam się lepiej pracowało, uczyło czy nawet oddychało.
05:19 czwórka stacja nauka 29.01.2021 rośliny.mp3 Jak rośliny wpływają na nasze samopoczucie i które z nich wybrać do wnętrz? (Stacja Nauka/Czwórka)
Kwiaty w naszym otoczeniu pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Ten fakt wykorzystali studenci czterech uczelni, w tym z SGGW w Warszawie, i wzięli udział w ciekawym projekcie. Jego finałem był projekt aranżacji pomieszczeń roślinami doniczkowymi.
- Pierwszym, głównym kryterium było wykorzystanie właściwych roślin, które nadają się do pomieszczeń. Specjaliści od nas z uczelni pomagali wybrać te gatunki roślin - mówi dr hab. Beata Fornal-Pieniak, koordynator grantu. - Były także wykłady, które pomagały im wejść w tematykę: które rośliny mają właściwości oczyszczające, jeśli chodzi o zanieczyszczenia w pomieszczeniach, które redukują stres, na co zwrócić uwagę w procesie projektowym - dodaje.
Do aranżacji konkursowych wybrano dwa uczelniane pomieszczenia: hol i salę dydaktyczną. Każdy projekt musiał być zwizualizowany, zawierać rzut z góry. - Ważny był pomysł, forma wykonania i estetyka - podkreśla przedstawicielka SGGW. Najciekawszy projekt przewidywał specjalny system do nawadniania roślin, który zapobiegał ich przelaniu. Przelanie jest bardzo niekorzystne dla roślin, a w takich miejscach, jak szkoły czy uczelnie, gdzie kilka osób podlewa kwiaty jest to częste zjawisko. - Oprócz specjalistycznych doniczek studenci wykorzystali wskaźniki poziomu wody.
Zobacz także:
Razem raźniej. Czworonóg w domu - nieoczekiwany efekt pandemii
Co do domu?
Decydując się na rośliny do naszych wnętrz powinniśmy zastanowić się ile czasu jesteśmy w stanie im poświęcić, czy jesteśmy w stanie spełnić ich wymagania. Dzięki odpowiednim warunkom one oczyszczą nasze domowe powietrze.
- Taką rośliną popularną, oczyszczającą, niewymagającą jest sansevieria czyli wężownica - mówi dr Dawid Olewnicki, Instytut Nauk Ogrodniczych SGGW. - To roślina, która jest prosta w obsłudze, wytrzymuje długie przesuszanie - dodaje.
Obok wężownicy naukowiec wymienia: zielistkę Sternberga (która również oczyszcza powietrze i jest mało wymagająca), różne rodzaje epipremnum. Studenci w konkursowym projekcie uwzględnili również skrzydłokowiaty i modne ostatnio monstery, a także świetnie rosnące również w domach bluszcze.
- Mamy wiele wyników badań prowadzonych na całym świecie dotyczących wpływu roślin na samopoczucie - mówi dr Dawid Olewnicki. - Z badań wynika, że przebywanie z naturą wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, we krwi, co równocześnie wywołuje uczucie odprężenia, przyjemności i skupienia - dodaje.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 29.01.2021
Godzina emisji: 12.24
pj