Foki są jak psy i niedźwiedzie. "Podobne też do człowieka"
Rekiny kojarzą się wielu z nas z niebezpiecznymi drapieżnikami z popularnych filmów "Szczęki". Jednak niektóre z tych zwierząt wyglądem znacznie odbiegają naszych wyobrażeń. - W przypadku trzech rekinów narząd, jakim są zęby, jest bardzo zredukowany - tłumaczyła Monika Wiśniewska, edukatorka z Akwarium Gdyńskiego. - Chodzi o gatunki, które odżywiają się planktonem. Jednym z nich jest największa ryba na świecie, czyli rekin wielorybi, który zamiast polować po prostu pływa czeka na swoje ofiary. Jego paszcza ma nawet do 2 m średnicy, więc nie trudno wpaść w taką pułapkę.
05:28 _PR4_AAC 2021_06_03-12-47-10.mp3 Zęby rekinów - rozmowa z Moniką Wiśniewską (Stacja Nauka/Czwórka)
Czytaj także:
Jak tłumaczyła, rekinom, niezależnie od wielkości, zęby rosną przez całe życie. Ryby te nie muszą się obawiać, że w pewnym momencie pozostaną bez swojej najpoważniejszej broni - podkreślała. - W szczękach rekinów widać kilka rzędów zębów ułożone jeden za drugim. Aktywne są z reguły dwa-trzy pierwsze rzędy zębów. Jeśli ząb z pierwszego rzędu wypadnie, na jego miejsce "wskakuje" od razu drugi. To działa trochę jak bębenek w rewolwerze: gdy wystrzeliwujemy z niego naboje, przekręcamy go - tłumaczyła.
Morze Sargassowe - miliony roślin, węgorze i Trójkąt Bermudzki"
Na podstawie zębów w szkieletach ryb sprzed tysięcy lat naukowcy są dziś w stanie dowiedzieć się m.in. czym dane zwierzę się odżywiało. - Jeśli zęby są trójkątne, jak piramidka i do tego jeszcze piłkowane na brzegach, zwierzę było drapieżnikiem polującym na większe ofiary. Jeśli zęby są cieniutkie jak igły, wydłużone, to ich właściciel poluje na ryby żyjące w ławicach, a ostre zęby zapewniają mocny chwyt, dzięki któremu ofiara nie ucieknie - wyliczała.
Czytaj także:
Niektóre gatunki polują - jak mówiła Monika Wiśniewska - w sposób "bardzo spektakularny". I dla nich zęby są nieodzownym elementem polowania. - Na przykład żarłacz biały, zwany rekinem ludojadem. Poluje na swoje ofiary z większej głębokości, a odżywia się żółwiami, albo fokami. Gdy na powierzchni wody dostrzeże kształt, który przypomina jedno z tych zwierząt, przyspiesza i wyłania się z głębiny - mówiła specjalistka. - Rekin foremkowy, czyli jeden z najmniejszych, swoją nazwę zawdzięcza temu, że kiedy atakuje ofiarę - nierzadko znacznie większą od siebie - na jej ciele zostawia ślady w kształcie... foremki.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Gość: Monika Wiśniewska (edukatorka z Akwarium Gdyńskiego)
Data emisji: 03.06.2021
Godzina emisji: 12.35
kd