Oparzenia, wypadki, a nawet hipotermia - jak pomóc jeżom?
Myślimy o nich jak o potulnych smakoszach jabłek, tymczasem jeże to o wiele ciekawsze zwierzęta, niż mogłoby nam się wydawać. Okazuje się, że w przeszłości ich znakiem rozpoznawczym wcale nie były jesienne liście, ale zdolność polowania na węże. To właśnie od określenia "ten, który je żmije" pochodzi ich nazwa.
03:01 Czwórka/Stacja Nauka - jeże16,11.2021.mp3. O zwyczajach jeży opowiadają eksperci (Stacja Nauka/Czwórka)
- Jeż i jabłko to najstarsza bajka świata. Ale owoce nie są podstawą ich diety - mówi Magdalena Lorenz-Michalczyk z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży. - To drapieżnik, który żywi się przede wszystkim owadami. Te, które nam dokuczają w naszych ogrodach, są najlepszym pożywieniem dla jeża.
W menu tego sympatycznego zwierzątka, oprócz owadów, znajduje się również padlina. - Jeż jest czyścicielem naszego otoczenia, ale również nie pogardzi drobnymi gryzoniami - opowiada specjalistka. - Zdarza się nawet, że podkradnie ptakom jaja, gdy mają naziemne gniazdo. Choć nie jedzą owoców, to uwielbiają buszować w sadach. Tam, gdzie owoce, tam pojawiają się owady, które stanowią dla nich smakowity kąsek.
Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o jeżach
Czytaj także:
Nie dość, że nie jedzą jabłek, to - jak się okazuje - mieszkają nie tylko w lesie. Bo na jeża natknąć się można również w mieście: w parkach, zagajnikach, działkach i przydomowych ogródkach. - Jest to zwierzę, które żyje w pobliżu człowieka. Miasto, wbrew pozorom, jest także jego naturalnym środowiskiem - mówi Bogna Malinowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza. - Jednak coraz częściej zdarza się, że osoby, które napotkają na swojej drodze jeża, zabierają go z tego środowiska i wywożą do lasu. Tym samym wyrządzają mu ogromną krzywdę.
Czytaj także:
Jeżom nie pomagamy również, kosząc trawę i usuwając liście - to tam znajdują one swoje naturalne schronienie. Jednak przed zimą możemy im pomóc. - W swoim ogrodzie możemy postawić budkę dla jeży. Poniżej temperatury 10°C te zwierzątka zapadają w sen zimowy - więc już jest najwyższy czas, żeby takie budki przygotować - radzi Klaudia Kuzdrowska również z Wydziału Biologii UAM. - Można budkę wykonać samodzielnie. W internecie jest dużo przykładów, jest więc na czym się wzorować. Wystarczy kilka desek i gwoździe, a jeż w resztę sam się zaopatrzy. Zadba o ściółkę, liście i przygotuje sobie legowisko.
Jeż to zwierzę typowo nocne, wtedy też wychodzi ze swojej norki. - Latem zaczyna żerować późnym wieczorem, a w okresie jesienno-zimowym - późnym popołudniem - tłumaczy Magdalena Lorenz. - Jeżeli zobaczymy jeża w ciągu dnia, to jest duże prawdopodobieństwo, że będzie potrzebował naszej pomocy. My możemy jej szukać m.in. w Polskim Stowarzyszeniu Ochrony Jeży.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Materiał przygotował: Szymon Majchrzak
Data emisji: 16.11.2021
Godzina emisji: 12.34
aw