Odwiedź Paryż, Pekin, Manhattan i Maroko, spacerując po Rybniku
Rozwijanie swoich zainteresowań i poznawanie historii od tej "innej" strony, właśnie poprzez rekonstrukcje poszczególnych dziedzin życia codziennego starożytnych Greków i Rzymian, ale także uzbrojenia legionistów, gladiatorów czy hoplitów - to główne założenia Koła Naukowego Amatorów Antyku, które działa w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej.
04:43 _PR4_AAC 2021_11_22-12-23-04.mp3 O tym, jak skutecznie poszerzać swoją wiedzę historyczną w praktyce, opowiada Mariusz Myśliwski (Stacja Nauka/Czwórka)
- Na samym początku po prostu wytwarzaliśmy artefakty, na przykład ciężarki do skoku w dal albo do rzutu dyskiem - opowiadał Mariusz Myśliwski, szef Koła, który zajmuje się przede wszystkim dziejami gladiatorów i gladiatorstwa. - W grupie rekonstrukcyjnej odtwarzam postać gladiatora w klasie "prowokator". To taka archeologia eksperymentalna, testuję techniki walki oraz to, jak można wykorzystać daną broń w stosunku do przeciwnika.
Posłuchaj także:
Miłośnicy historii starają się także rekonstruować starożytne przedmioty nie tylko z pola bitwy. - Na przykład lampki oliwne, które znajdowano na terenie Italii. Najprostszy sposób na rekonstrukcję to znalezienie zdjęć i opisów takiego artefaktu. Wówczas, gdy już znamy rozmiary danego przedmiotu, staramy się go stworzyć, na przykład te konkretne lampki - z gliny. Na kole garncarskim formujemy miseczkę, a potem kształtujemy ją, dodając górną część - tłumaczył.
Miłośników historii i rekonstruktorów spotkać można właściwie na terenie całej Polski. - Wyjeżdżając na zajęcia czy badania, staramy się odtworzyć takie życie na wyjeździe, bo wielu ludzi chce z nami rozmawiać. Rozstawiamy nasze stanowiska edukacyjne, wystawy, a potem dajemy pokazy, m.in. walk gladiatorów, legioniści pokazują, jak toczono walki z barbarzyńcami. Staramy się, by nasze zajęcia były jak najbardziej interaktywne, by nie ograniczały się do samego wykładu, ale stanowiły też element zabawy.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Adrianna Janiszewska
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Data emisji: 22.11.2021
Godzina emisji: 12.25
kd