Wraz z wiosną nastają wyższe temperatury, a my włączamy klimatyzację, dlatego warto zadbać o klimatyzatory w pomieszczeniach, w których przebywamy. W tych sprzętach - zwłaszcza jeśli znajdują się w wilgotnych narożnikach - pojawiają się pleśnie, a my zaczynamy je wdychać i chorować. - Grzyby są organizmami wszędobylskimi i uwielbiają przebywać w takich instalacjach jak klimatyzacja - podkreślił Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. Jak tłumaczył, są wszędzie tam, gdzie panuje ciemność i wilgoć. - To nie są oczywiście grzyby kapeluszowe, tylko pleśnie, takie jak te, które pojawiają się m.in. na żywności. Zarodniki pleśni, rozprzestrzeniane przez działające klimatyzatory, unoszą się w powietrzu i stanowią bardzo silne alergeny.
Dlatego - zwłaszcza gdy jesteśmy alergikami, ale nie tylko - należy odgrzybiać klimatyzację przynajmniej raz w roku. - Na rynku obecne są specjalistyczne firmy, które się tym zajmują - zaznaczył ekspert. - Dodatkowo oczyszczają wszelkie filtry, nie tylko samo wnętrze klimatyzatora.
Grzyby pleśniowe mają swój bardzo charakterystyczny zapach, który - jeśli poczujemy go w pomieszczeniu - powinien dać nam do myślenia, ale to nie jedyny sygnał alarmowy do tego, by wyczyścić klimatyzator. Jak tłumaczył Stanisław Łoboziak, warto po okresie zimowym samemu przeprowadzić testy na czystość sprzętu. - Wystarczy wziąć do ręki patyczek higieniczny albo wacik i sięgnąć do wylotu klimatyzatora. Na końcówce mogą pojawić się niepokojące strzępki - to jasny sygnał, że należy wziąć się do czyszczenia. Dodatkowo możemy poprosić o pomoc fachowca, bo pleśnie mogą zacząć się rozmnażać głębiej wewnątrz klimatyzatora i sami nie będziemy mogli ich dostrzec - podkreślił ekspert.
04:34 _PR4_AAC 2022_04_05-12-47-53.mp3 Jak często należy czyścić klimatyzator? (Stacja Nauka/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Materiał przygotował: Maciej Wójcik
Data emisji: 05.04.2021
Godzina emisji: 12.45
kd