Opis |
1.Sok z brzozy- naukowo i świątecznie
Kiedyś ludzie zaczynali Wielki Piątek od spaceru nad strumień, by pod bieżącą wodą umyć nogi. Mycie w strumieniu miało mieć właściwości lecznicze. Natomiast dla zapewnienia sobie długowieczności i urody należało obmyć się sokiem z brzozy. Pojawia się pytanie- czemu akurat nim? Jak się go pozyskuje, jakie ma właściwości, co zawiera?
2. Co oznacza jajko w tradycji różnych kultur i religii?
W naszej słowiańskiej tradycji jajko związane było z kultem boga słońca, symbolem solarnym, nowego życia i narodzin.
Wśród Celtów (Wyspy Brytyjskie, ale dotarli również na ziemie polskie) rozpowszechniona była legenda o jaju druidów (zwanym także wężowym). Ta bajeczna forma złożona została z wspólnie przez wiele wężów i utrzymywana jest w powietrzu przez ich syk. Jajko ogrywa również szczególnie ważną rolę w symbolice judaizmu. Obok specjalnych precli jaja są symbolem nieustannego trwania i cykliczności życia. Jako znak przerwanego istnienia, są podawane na żydowskich stypach.
3.Jak wykorzystać naukowo jajko?
Eksperymenty naukowe z jajkiem w roli głównej;
Fińscy naukowcy stworzyli ekologiczne jajka z grzybów
Innowacyjna formuła została opracowana przez wykorzystanie fermentacji grzybów, ma podobne właściwości szansę na to, by zastąpić kurze jajka.Fińscy naukowcy postanowili opracować zrównoważoną i wegańską wersję produktu, mogącego zastąpić kurze jaja w przemyśle spożywczym. Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Helsińskiego we współpracy z VTT Technical Research Center of Finland. Uzyskane białko jaja zostało stworzona z Trichoderma reesei, gatunku grzyba wykorzystywanego między innymi do produkcji odzieży z jeansu z efektem spranego materiału.
|