Tlenki węgla, siarki i azotu, pyły oraz freony - to szkodliwe substancje, które wpływają na efekt cieplarniany, dziurę ozonową, ale także nasze zdrowie. Jednym ze skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem jest powstawanie nowotworów. Jak tłumaczył dr Paweł Sobczuk z Narodowego Instytutu Onkologii im. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, głównym winowajcą są pyły.
- Dotychczas sądziliśmy, że do zachorowania dochodzi podobnie jak w przypadku na przykład dymu tytoniowego. Powoduje on mutacje komórek, czyli zaburzenia w ich powstawaniu - mówił ekspert. W przypadku smogu mechanizm powstawania nowotworów jest inny. - Same cząsteczki pyłu nie są w stanie niszczyć naszego DNA. Ludzki organizm wraz z wiekiem generuje już pewne zaburzenia, które predestynują nas do większej wrażliwości na zanieczyszczenia. Dopiero potem dochodzi do zmian w naszym układzie odpornościowym, pojawiają się substancje zapalne, które promują komórki nowotworowe, po czym dochodzi do raka - tłumaczył gość Czwórki.
Jak się okazuje, niebezpieczne substancje, które pojawiają się w naszych organizmach, można neutralizować. - Czyli niszczyć za pomocą przeciwciał, podobnie jak robiono to w przypadku koronawirusa. Jednak biorąc pod uwagę koszty leczenia i fakt, że ponad 90 procent populacji ludzkości na całym globie żyje na terenach, na których zanieczyszczenie przekracza dopuszczalne normy, to po prostu nierealne - mówił dr Paweł Sobczuk. - Dla osób mieszkających na obszarach zanieczyszczonych nie ma także badań przesiewowych w kierunku raka, więc po prostu należy redukować ryzyko, czyli oczyszczać powietrze, w którym żyjemy - podkreślał.
05:21 _PR4_AAC 2022_11_22-12-17-21.mp3 Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór, zmieniając miejsce zamieszkania? (Stacja Nauka/Czwórka)
Jak tłumaczył ekspert, jeśli zawczasu dokonamy właściwych zmian w swoim życiu - na przykład jak najszybciej rzucimy palenie albo przeniesiemy się w okolice mniej zanieczyszczone - możemy zredukować ryzyko zachorowania na nowotwór.
Posłuchaj także:
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Gość: Paweł Sobczuk (Narodowy Instytut Onkologii im. Skłodowskiej-Curie w Warszawie)
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 12.40
kd/kor