Zdjęcia robione przez drony. "Wykorzysta je nauka"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 13:44
- Najważniejsze jest to, co zamontujemy na dronie. Do filmowania wesel czy pięknych widoków wystarczy zwykła kamera. W przypadku używania bardziej skomplikowanych urządzeń możemy wykorzystywać zdjęcia dla rozwoju nauki - mówił Jacek Jóźwiak z SGGW.
Jak wykorzystywać zdjęcia zrobione przy pomocy dronów?
Jak wykorzystywać zdjęcia zrobione przy pomocy dronów?Foto: Davizro Photography/Shutterstock

Drony wykorzystuje się m.in. do fotografowania z powietrza: pięknych plenerów albo przeróżnych wydarzeń rodzinnych. Mogą być także wykorzystywane w celach naukowych. - Na przykład dzięki użyciu termowizji możemy zobaczyć dokładnie to, co będzie nam potrzebne, ale należy mieć do tego odpowiedni sprzęt - tłumaczył Jacek Jóźwiak z Instytutu Inżynierii Lądowej warszawskiej Szkoły Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego. 

Jak podkreślał ekspert, jedną z najpopularniejszych metod wykorzystywania danych teledetekcyjnych w rolnictwie są wskaźniki roślinne. - Możemy dzięki nim sprawdzić, jak dobrze radzą sobie rośliny, i odróżnić, czy to, co widzimy na zdjęciu, to trawnik pomalowany na zielono czy rośliny, które rzeczywiście się tam rozwijają - podkreślał gość Czwórki. 

Sprawdź także:

Badacze wykorzystują loty dronami m.in. w Słowińskim Parku Narodowym na Pomorzu. Tam sprawdzają, w jaki sposób przesuwają się i niszczeją wydmy, jak ten obszar zmienia się wraz z upływem czasu. - Mamy stałe ścieżki nalotów, by móc potem je porównywać. W tym celu wykorzystujemy zamontowanego w dronie autopilota, jednak kalibrowanie urządzenia przed i po locie należy już do obowiązków człowieka - mówił Jacek Jóźwiak. - Skaner laserowy w dronie nie robi zdjęć, ale wysyła ogromną ilość wiązek w podczerwieni, a potem rejestruje to, jak się odbijają. Dzięki temu otrzymujemy model tego, jak ukształtowany jest teren - tłumaczył ekspert. 

Posłuchaj
10:59 dron_PR4_AAC 2023_01_13-08-14-53.mp3 Jak wykorzystuje się drony w rolnictwie i ekologii? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Drony wykorzystuje się także w badaniach z zakresu geologii, ale również ekologii. - Będziemy mogli programować je i używać ich w przewidywaniu zejścia lawin - to tylko kwestia czasu - zaznaczał gość Czwórki. - Aparat bezzałogowy wykorzystany został ostatnio podczas liczenia pingwinów na dalekim biegunie. Potem po prostu sprawdzano, ile zwierząt widać na zdjęciach - tłumaczył. - Dzięki dronom można także m.in. zbierać próbki powietrza i badać jego jakość - wyliczał.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Jacek Jóźwiak (Instytut Inżynierii Lądowej Szkoły Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego)

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 12.15

kd/kor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afryka i Australia - tam będą największe radioteleskopy na świecie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 23:09
Po ponad 30. latach przygotowań zaczęła się budowa największych radioteleskopów na świecie. Powstaną w dwóch miejscach - w Afryce i Australii.
rozwiń zwiń