Afryka i Australia - tam będą największe radioteleskopy na świecie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 23:09
Po ponad 30. latach przygotowań zaczęła się budowa największych radioteleskopów na świecie. Powstaną w dwóch miejscach - w Afryce i Australii.
Największe radioteleskopy na świecie zlokalizowane będą w Afryce i w Australii
Największe radioteleskopy na świecie zlokalizowane będą w Afryce i w AustraliiFoto: shutterstock/solarseven

Radioteleskop to zespół urządzeń, które służą do odbioru, analizy i zapisywania naturalnych sygnałów docierających do nas z głębi kosmosu.

- Projekt znany jako SKA (Square Kilometre Array) to ogromny radioteleskop, który będzie zbudowany w dwóch miejscach na świecie - mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik. - Jedno będzie zlokalizowane w Afryce, drugie - w Australii.


Badania już w połowie roku

Jak mówi rozmówca Weroniki Puszkar, afrykański teleskop będzie zbudowany z blisko 200 czaszy radioteleskopów o średnicy 15 metrów. - To oznacza ogromną powierzchnię, która będzie zbierała mnóstwo fal radiowych. W połowie roku spodziewamy się postawienia kilku anten, które będą mogły już rozpocząć badania - tłumaczy. - Podobnie w Australii. Tam powstanie 130 tysięcy anten w jednym miejscu. Będą one zdecydowanie mniejsze, bardziej będą przypominały antenę do odbioru telewizji naziemnej. Dzięki temu, że budujemy tak duże obserwatoria, będziemy w stanie zebrać mnóstwo fal radiowych.

Jedna czasza zbiera niewiele promieniowania. - Jednak gdy postawionych obok siebie jest mnóstwo czasz, to oznacza, że wirtualnie mamy duży radioteleskop - wyjaśnia badacz. - Dzięki afrykańskiemu rozwiązaniu będziemy mogli zajrzeć w najodleglejsze miejsca w kosmosie.



Źr. Twitter/NASA


Poza gaz i pył gwiezdny

Mateusz Borkowicz zwraca uwagę, że fale radiowe nie są odbierane przez nasze zmysły. - Są o wiele dłuższymi falami niż światło widzialne. To one przenikają przez gaz i pył międzygwiezdny. To oznacza, że możemy zajrzeć do odległych mgławic, gdzie dopiero co powstają gwiazdy - wyjaśnia. - Możemy także cofnąć się w czasie i zobaczyć gwiazdy, które powstały po Wielkim Wybuchu. To oznacza, że przeniesiemy się w czasie o kilkanaście miliardów lat, dzięki radioteleskopom da się obserwować obiekty odległe o tyle lat świetlnych.

Zobacz także:


Historia Wszechświata

W tym roku zaczną pracę pierwsze elementy radioteleskopów, przez kolejnych dziesięć lat infrastruktura będzie rozbudowywana. - Dzięki temu poznamy historię Wszechświata jeszcze dokładniej i z większymi szczegółami. Poznamy cykl ewolucyjny gwiazd - mówi Mateusz Borkowicz. - Cofniemy się w czasie, bo przecież obserwacje nieba to taki wehikuł czasu, nawet gdy w niebo spoglądamy gołym okiem.


Posłuchaj
03:34 Czwóka/Stacja Nauk - radioteleskop_ 11.01.2023.mp3 Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik o największych radioteleskopach świata (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Data emisji: 11.01.2022

Godzina emisji: 12.31

aw/kor

Czytaj także

Myślenie innowacyjne. "To kompetencja przyszłości"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 17:10
- Innowacja to robienie inaczej czegoś, co wnosi wartość. Nie chodzi tu tylko o wprowadzanie nowych rozwiązań – tłumaczy strateg i trener innowacji Zuzanna Mikołajczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózgi nastolatków są starsze z powodu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 15:18
Na niecodzienne odkrycie trafili naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Zaobserwowali, że w czasie lockdownów w mózgach nastolatków zaszły zmiany strukturalne "postarzające" je o parę lat w porównaniu z osobami w takim samym wieku, które dorastały przed pandemią.
rozwiń zwiń