- Śmierć łóżeczkowa, czyli zespół nagłego zgonu niemowląt, to zjawisko, którego właściwie nie potrafimy przewidzieć. Dziecko ma małe możliwości ruchowe i może dojść do zatrzymania funkcji życiowych, a ono samo sobie nie jest w stanie pomóc. Chcieliśmy połączyć nasze kierunki studiów, związane z miernictwem, automatyką, z niesieniem pomocy - mówił Mikołaj Miszczak, jeden z współtwórców projektu. - Studia mogą łączyć się z codziennym życiem, a tworzenie maszyn dla samego budowania jest mało wartościowe. Zdobycze technologiczne powinny służyć wprowadzaniu konkretnych rozwiązań, przemysł musi współpracować z rzeczywistością. To połączenie, w którym warto wykorzystywać swoją wiedzę - tłumaczył gość Czwórki.
Studenci Politechniki Warszawskiej opracowali koncepcję urządzenia, które zbiera dane o zdrowiu i kondycji niemowlęcia z odpowiednich czujników, umieszczonych pod dzieckiem. - To specjalna mata, która śledzi nacisk i ułożenie niemowlęcia. Dodatkowo na ręku zamocowana jest opaska, która mierzy rytm serca i temperaturę ciała - opowiadał Mikołaj Miszczak. - Rodzice słyszą sygnał alarmowy, gdy urządzenie stwierdzi, że następuje realne zagrożenie życia noworodka.
11:14 dzieci all 2 marzec 2023 12_20_59.mp3 Mikołaj Miszczak o tym, jak działać ma urządzenie pomagające ratować życie niemowląt (Stacja Nauka/Czwórka)
Dźwięk pojawi się, jeśli wartości parametrów dziecka odbiegają od normy. - Gdy usłyszymy sygnał, nie ma czasu na poszukiwanie pomocy, więc aplikacja podpowiada najbliższe placówki medyczne i sugeruje, co powinno się w danej sytuacji zrobić. To proste komunikaty, których zrozumienie nie powinno stanowić problemu. W zależności od tego, co stanie się z dzieckiem, podejmujemy inne czynności - tłumaczył gość Czwórki. W nowym urządzeniu wykorzystano skomplikowane obliczenia matematyczne, bazujące m.in. na sztucznej inteligencji. - Główną innowacją w naszym rozwiązaniu jest sposób detekcji niebezpiecznych sytuacji. Urządzenie samo identyfikuje parametry, które są normą dla konkretnego człowieka, zamiast przyjmować po prostu "uniwersalne normy" - opowiadał gość Czwórki.
Sprawdź także:
Projekt został nagrodzony w XIII edycji ogólnopolskiego konkursu "Student - wynalazca", a jego pomysłodawcy są na etapie poszukiwania funduszy na dalsze badania.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Gość: Mikołaj Miszczak (student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, współtwórca projektu)
Data emisji: 2.03.2023
Godzina emisji: 12.20
kd