W Polsce żyje kilka gatunków węży, a różnorodność może naprawdę zaskakiwać. Żmija zygzakowata, zaskroniec, wąż Eskulapa i gniewosz plamisty - to węże, które można spotkać podczas wędrówki.
Węże w okolicach Poznania
- Jesteśmy na przedmieściach Poznania. W tych okolicach największe szanse na spotkanie z zaskrońcem zwyczajnym mamy w dolinie Warty - mówi dr inż. Mikołaj Kaczmarski z Katedry Zoologii UPP. - Kiedy byśmy popłynęli w dół Warty, dopłynęliśmy do Biedruska, tam możemy się natknąć na gniewosze plamiste. Dalej w Obornikach znamy miejsca, w których są żmije zygzagowate. Swego czasu były one bezlitośnie tępione, a są pod ścisłą ochroną.
Specjalista podkreśla, że żmija zygzakowata jest jedynym gatunkiem jadowitego węża w Polsce, a jej cechą charakterystyczną jest zygzak na grzbiecie. W kontakcie z nią należy zachować szczególną ostrożność, natomiast pozostałe węże należą do gatunków niejadowitych.
Lasy i nie tylko
Węże najczęściej spotykamy w lasach, ale też do ich ulubionych miejsc należą różnego rodzaju nieużytki, takie jak kamieniołomy piaskowe i warownie. - Przez lata węże nie były tam w żaden sposób prześladowane i te populacje miały szansę się utrzymać na całkiem dużym poziomie - tłumaczy zoolog. - Mimo, że mamy sporo gatunków węży w Polsce, to ich liczebność spada. Miejsc, gdzie rzeczywiście jesteśmy w stanie je spotkać ubywa i czasami trzeba bardzo długo szukać, zanim odniesiemy sukces.
Czytaj także:
Oko w oko z wężem
Ładna pogoda i słońce sprawiają, że gady wychodzą z roślinnych otchłani, żeby się powygrzewać. Podczas wędrówek, może się więc zdarzyć, że staniemy oko w oko z wężem. Jak się wtedy zachować?
- Węże stanowią naturalny składnik ekosystemu, więc kiedy spotykamy tego typu zwierzęta, należy zachować się po prostu normalnie - radzi rozmówca Szymona Majchrzaka. - Nie należy próbować ich łapać, przenosić w inne miejsca i broń Boże nie próbować ich zabijać. Trzeba wiedzieć, że węże boją się tak samo jak my, a nawet bardziej.
Węże nawet wylegując się na słońcu cały czas są w gotowości, żeby uciec przed drapieżnikami. Dlatego trudno je spotkać na zupełnie otwartej przestrzeni. Zawsze starają się mieć w pobliżu jakiś krzew lub drzewo, żeby w każdej chwili czmychnąć w bezpieczne miejsce. - Kiedy nie próbujemy wchodzić w ich przestrzeń życiową, to nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo - przekonuje Mikołaj Kaczmarski. - Węże to naprawdę bardzo pożyteczne zwierzęta. Żywią się m.in. uciążliwymi dla nas owadami i gryzoniami.
04:40 Czwórka/Stacja nauka - węże 31.05..2023.mp3 O wężach występujących w Polsce opowiada dr inż. Mikołaj Kaczmarski z Katedry Zoologii UPP (Stacja Nauka/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi:
Materiał: Szymon Majchrzak
Data emisji: 31.05.2023
Godzina emisji: 12.30
aw