W minionym tygodniu wiceminister energii Andrzej Piotrowski ogłosił, że trwają prace nad przygotowaniem przetargu, który pozwoli wybrać optymalną dla Polski technologię atomową. Realny termin uruchomienia elektrowni to 2030 rok. Tymczasem wiele krajów UE zamyka elektrownie i przechodzi na zieloną energię i dywersyfikację źródeł. W "Czacie Czwórki" na temat przyszłości energetycznej w Polsce rozmawialiśmy z ekspertami: Grzegorzem Wiśniewskim, prezesem Instytutu Energii Odnawialnej, profesorem Andrzejem Strupczewskim z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz z profesorem Konradem Świrskim z Politechniki Warszawskiej.
O używkach bez ściemy. Nowa kampania społeczna
- W ciągu ostatnich 10 lat bardzo spadły koszty energetyki odnawialnej. Taki mamy obecny trend w Europie. Jeśli chodzi o Polskę, to powinniśmy też zadać pytanie, czy nie pójdziemy dalej w węgiel, którego braki uzupełnialibyśmy źródłami odnawialnymi - mówił Grzegorz Wiśniewski. Warto wspomnieć, że obecnie w naszym kraju około 80 procent energii produkujemy z węgla kamiennego i brunatnego, 13 procent pochodzi ze źródeł odnawialnych takich jak wiatr i biomasa, natomiast zaledwie kilka procent z gazu ziemnego. - Węgiel będzie zawsze emitował dwutlenek węgla, a dla Unii Europejskiej to zanieczyszczenie. Unia zmusza nas do redukcji węgla w produkcji energii do 50 procent - przekonywał profesor Konrad Świrski. A gdybyśmy postawili na energię atomową? - Parlament Unii Europejskiej potwierdza, że atom jest czysty i dobry. UE ma ułatwiać rozwój energii jądrowej tam, gdzie jest to politycznie akceptowalne - wyjaśniał profesor Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Wśród mnożących się pytań na temat przyszłości energetycznej w Polsce istotny wydaje się fakt, że w ciągu kolejnych 20 lat może u nas węgla do produkcji energii zabraknąć. W jaką stronę powinna zatem pójść Polska? Która z przedstawionych wyżej alternatyw byłaby dla nas najbardziej opłacalna? A może rozwiązaniem byłoby stworzenie energetycznej hybrydy, łączącej węgiel, energię jądrową i źródła odnawialne? Między innymi te kwestie poruszaliśmy w Czwórce.
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Goście: Grzegorz Wiśniewski (prezes Instytutu Energii Odnawialnej), profesor Andrzej Strupczewski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych) profesor Konrad Świrski (Politechnika Warszawska)
Data emisji: 9.02.2017
Godzina emisji: 15.07
jsz/kd