Karolina Bieniek Chcemy dać gwinejskim dzieciom wiedzę, zaprosić je do szkoły, otworzyć na świat i dać perspektywę na przyszłość. Edukacja w Gwinei odbywa się po francusku, a one w tym języku nie mówią. Dla nich nauka pisania i czytania to też nauka języka obcego
- Akcja "Książka dla Gwinei" polega na tym, że chcemy do 1 października dostarczyć do Konakry, stolicy Gwinei, elementarze do nauki czytania i pisania - tłumaczy Karolina Bieniek. - Kiedy okazało się, że Wrocław przekazuje Konakry tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO poproszono mnie, żebym zbadała, co tam się dzieje i jakie tam są potrzeby. Okazało się, że są one ogromne - wspomina rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej.
W wyniku ekspertyzy Karoliny Bieniek organizatorzy akcji "Książki dla Gwinei" postanowili dać gwinejskim dzieciom to, co podstawowe - elementarze, dzięki którym będą się mogły uczyć podstaw pisania i czytania. - Gwinea to jedno z tych państw, gdzie jest największy odsetek analfabetów w społeczeństwie. Są tam jedynie dwie księgarnie i dwa wydawnictwa z siedzibami w Konakry - wyjaśnia organizatorka. Zdradza także, jak powstawał i co znajduje się w stworzonym przez Fundację Art Transparent elementarzu. - To certyfikowany podręcznik pisany przez Gwinejczyków dla Gwinejczyków - przekonuje Karolina Bieniek.
"Leczymy z misją". Studencka pomoc w Kenii
Słuchając nagrania całej rozmowy dowiecie się, jakie polskie elementy znajdą się w elementarzu dla gwinejskich dzieci oraz jak akcję "Książki dla Gwinei" można wspierać. Poznacie też historię Alphy Oumara, małego albinosa, który francuskiego nauczył się w pół roku.
Karolina Bieniek i Beata Kwiatkowska w Czwórce/fot. Czwórka
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadzi: Beata Kwiatkowska
Gość: Karolina Bieniek (Fundacja Art Transparent)
Data audycji: 19.08.2017
Godzina audycji: 11.08
jsz/ag