11 listopada Polska, po 123 latach zależności od zaborców, odzyskała niepodległość i stała się suwerennym państwem. To moment, o którym nasi przodkowie marzyli i o który walczyli w wielu powstaniach narodowych. Dlaczego wyrażanie radości z tej rocznicy przychodzi nam z trudem?
Psycholog Mariola Piotrowicz wyjaśnia, że już na poziomie ewolucyjnym człowiek częściej przeżywa emocje negatywne niż pozytywne. - Na pięć emocji podstawowych mamy aż cztery negatywne (smutek, strach, wstręt i złość) i tylko jedną pozytywną - radość. Rodzimy się z krzykiem, już na starcie płaczemy. Następna rzecz to kultura i środowisko, a także pogoda - wyjaśnia ekspertka.
W opozycji do podniosłych uroczystości państwowych organizowane są biegi, spotkania harcerskie, a także wydarzenie o nazwie... Noc Niepodległości. - Uzupełniamy tę paletę o ofertę dla imprezowiczów. W przeddzień Święta Niepodległości wyjdźmy na miasto i zaimprezujmy. W tym roku odbędzie się piąta edycja, będą biało-czerwone napoje i ciastka oraz polskie przeboje - mówi Tomasz Luterek, współorganizator Nocy Niepodległości.
Wydarzenie narodziło się w Sopocie, w słynnej Mewie Towarzyskiej. W tym roku patriotyczne imprezy odbędą się w Warszawie, Łodzi i Lublinie. Szczegóły w nagraniu.
Podczas audycji zapowiadamy też konkurs na ciastko o nazwie Patriotka i zastanawiamy się, czy Polacy to naród ponuraków.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Goście: Mariola Piotrowicz (psycholog), Tomasz Luterek (współorganizator Nocy Niepodległości)
Data emisji: 10.11.2017
Godzina emisji: 14.00
mg/kd