Notre Dame to nie tylko mury. To wielowymiarowa legenda, element europejskiej tożsamości dr Ryszard Żółtaniecki
- Katedry średniowieczne, a przede wszystkim gotyckie były budowane metodą prób i błędów. Niektóre z nich w trakcie budowy potrafiły zawalić się nawet kilkanaście razy - mówił dr Ryszard Żółtaniecki, polityk, socjolog i dyplomata.
Obiekty, takie jak Notre Dame muszą być pod stałym nadzorem. Nie ma tu mowy o "chwili nieuwagi" prof. Andrzej Kos
- Wymiar techniczny będzie szczególnie ważny przy odbudowie katedry. Współcześnie obserwujemy jeszcze jeden czynnik towarzyszący pożarowi Notre Dame. Wpisuje się w temat toczącej się w Europie debaty dotyczącej naszej kulturowej tożsamości oraz dziedzictwa materialnego i duchowego, które katedra reprezentuje - tłumaczył gość Czwórki.
Rekonstrukcja Notre Dame powinna być wierna. To powinien być hołd dla budowniczych katedr dr Ryszard Żółtaniecki
- Samą katedrę Notre Dame wznoszono 180 lat - przypominał konserwator zabytków, inicjator "pogotowia konserwatorskiego" prof. Andrzej Kos. - To ogromny problem konserwatorski. Obiekty takie jak ten muszą być dotowane i konserwowane niemal nieustannie, potrzebują też stałego nadzoru. Sytuacjom jak ta w Notre Dame da się przeciwdziałać - dodawał.
W jaki sposób właściwie chronić zabytki? Czy wiemy, kiedy i w jakiej formie zostanie odbudowana katedra Notre Dame? Dlaczego mówi się, że jest częścią nie tylko francuskiej, ale i światowej kultury? Zapraszamy do wysłuchania komentarzy gości w studiu Czwórki: dr. Ryszarda Żółtanieckiego i prof. Andrzeja Kosa.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: dr Ryszard Żółtaniecki (polityk, socjolog, dyplomata), prof. Andrzej Kos (konserwator zabytków, inicjator "pogotowia konserwatorskiego")
Data emisji: 24.04.2019
Godzina emisji: 15.09
ac