- Problem jest wielowymiarowy. Niezwiązany wyłącznie z pieniędzmi, warunki są tutaj istotnym czynnikiem - mówił Paweł Doczekalski, lekarz z Komisji Młodych Lekarzy Izby Lekarskiej w Warszawie.
- Dużo mówi się o utrudnionym dostępie do specjalistów, tymczasem problem jest z uzyskaniem podstawowej opieki zdrowotnej. Kolejki są ogromne, a pacjenci często przyjmowani co pięć, czy dziesięć minut. To w znacznym stopniu obniża jakość pracy lekarzy - przekonywał.
Lekarka Magdalena Rajpert zwracała też uwagę na niewłaściwe próby zwiększania ilości lekarzy w Polsce. - Mówi się o tym, żeby zwiększyć liczbę studentów na uczelniach medycznych. Sześć lat temu przyjmowanych było 400 kandydatów, teraz jest ich 700, ale znaczenia nie ma ile osób zostanie przyjętych, tylko ilu studentów rzeczywiście ukończy studia. Brakuje za to szerokiego dostępu do różnych specjalizacji - mówiła.
Jakich specjalistów brakuje w Polsce? Jak zachęcić młodych lekarzy do wypełniania braków na konkretne specjalizacje? Czy na oddziałach zabraknie lekarzy? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Magdalena Rajpert (lekarka), Paweł Doczekalski (lekarz, Komisja Młodych Lekarzy Izby Lekarskiej w Warszawie)
Data emisji: 24.07.2019
Godzina emisji: 15.09
ac/kd