Od poniedziałku, 16 marca, szkoły wszystkich szczebli przeszły na nauczanie i uczenie się zdalne. Bo zawieszenie zajęć to nie koronaferie. Uruchomiono specjalne strony z materiałami edukacyjnymi, dostępne są e-podręczniki, a wykładowcy wyższych uczelni spotykają się ze studentami na webinarach. Sprawdzimy jak przebiega pierwszy tydzień nauki zdalnej oraz jakie możliwości daje nauka na odległość.
- Kwarantanna nie oznacza przymusowej przerwy w nauce. Nieustannie pracujemy nad ulepszeniami, które pozwolą na sprawną pracę zdalną między nauczycielami a dziećmi - komentował Karol Manys, z Biura Prasowego Ministerstwa Cyfryzacji.
I choć ruch komunikacyjny w sieci jest większy, to jak zapewniał nie musimy obawiać się przeciążeń. Potrzebujemy dostępu do sieci do komunikacji, nauki, zakupów i załatwiania spraw w urzędach. Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom internautów oddając w ich ręce platformy z pomocą których ne będziemy musieli ruszać się z domu. - Wystarczy wejść na portal gov.pl i odszukać interesujące nas zagadnienie. Pamiętajmy o założeniu profilu zaufanego, który umożliwi nam nawigację w tej przestrzeni.
A jak z nauczaniem zdalnym radzą sobie szkoły wyższe? - Przygotowywana jest lista zajęć, które będzie można zrealizować online. Niektóre uniwersytety już od jakiegoś czasu dawały możliwość dydaktyki zdalnej, nie musiały zatem wprowadzać szybko dużych zmian. Należy pamiętać, że nauka nie jest uzależniona od fizycznej obecności w salach wykładowych. Z powodzeniem możemy ją realizować w domu - przekonywał Kamil Lebnicki przewodniczący Komisji Dydaktyki Samorządu Studentów UW.
Z jakich platform i aplikacji warto skorzystać? Które polecają eksperci? Więcej na ten temat w rozmowie.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Data emisji: 19.03.2020
Godzina emisji: 15.05
ac
|