Jak pokazują badania, przytoczone przez prowadzącego audycję Piotra Firana, nawet 86 procent Polaków uważa, że założenie firmy jest proste, a własna firma to świetny pomysł na zrobienie kariery. Co dziesiąty Polak deklaruje chęć założenia przedsiębiorstwa. Wśród tych, którzy boją się biznesowej porażki, znacznie więcej jest kobiet.
11:17 _PR4_AAC _czat_czworki_all_2020_10_05.mp3 Czy "pójście na swoje" oznacza wolność - rozmawiamy z ekspertką rynku pracy (Czat Czwórki/Czwórka)
- Zwłaszcza od młodych ludzi słyszę, że chcą więcej swobody i chcą założyć swoją firmę. Myślą, żeby mieć tak popularny teraz startup, w który najlepiej jeszcze jakiś fundusz zainwestuje i ci młodzi ludzie będą zarabiać miliony złotych - mówi ekspertka rynku pracy Natalia Bogdan, prezes Jobhouse. - Takie marzenia są jednak w ostatnim czasie, kiedy na rynku pracy, w związku z koronawirusem, zapanowała niepewność, więcej osób ceni sobie stabilizację i bezpieczeństwo typowej umowy o pracę.
Praca zdalna i wolność
Jak mówi gość audycji, namiastką takiej swobody może być praca zdalna. Firmy, zwłaszcza w ostatnim czasie, zobaczyły, że ten rodzaj pracy się sprawdza.
Jak chronić dane w sieci? "Przestępcy wiedzą o tobie wszystko"
- To jest świetny pomysł, żeby połączyć trochę wolności i decydowania, kiedy i jak pracujemy z bezpieczeństwem etatu - tłumaczy gość audycji. - Wiele firm pozwala pracownikom na wykonywanie pracy z dowolnego miejsca w Polsce i nawet na świecie. Daje im ona bardzo dużą elastyczność i nie muszą zakładać swojej firmy, żeby mieć w pracy pierwiastek wolności.
Posłuchaj także:
Jak przekonuje ekspertka, praca w dużej organizacji ma niewątpliwe atuty. Organizacje są bardzo poukładane, jest określona ścieżka kariery, są jasno ustalone procedury i poziom odpowiedzialności. Na pewno duże firmy są stabilniejsze finansowo. Nie ma ryzyka, że firma z dnia na dzień upadnie, zamknie się i pracownicy wylądują na bruku. Duże firmy oferują większe bezpieczeństwo.
Rynek pracodawcy
Błędy poznawcze - jak mózg płata nam figle?
- W ostatnim czasie praktycznie rynek pracownika zmienił się w rynek pracodawcy, ale nie jest tak źle. Były przewidywania, że do końca roku bezrobocie wzrośnie do 10 procent, myślę, że teraz to nie będzie miało miejsca – wyjaśnia gość Czwórki. - Firmy wznowiły rekrutacje, są branże, które się mocno rozwinęły w obliczu pandemii typu e-commerce, logistyka, przesyłki kurierskie, które potrzebują dużej ilości osób. Więc jeżeli pracowaliśmy w branży, która została poszkodowana przez pandemię, to może jest czas, żeby się zastanowić i coś zmienić w swoim życiu i się przebranżowić – podpowiada.
Posłuchaj także:
Dla młodych ludzi, którzy myślą o założeniu swojej firmy, ekspertka ma radę.
- Zanim się pójdzie na swoje, warto popracować u kogoś, żeby zobaczyć, z jakimi obowiązkami się to wiąże. Bo to nie jest tak, że jak założymy firmę, to możemy leżeć. W pierwszych latach prowadzenia firmy pracy jest dużo więcej. Ja przez trzy lata nie miałam wakacji i pracowałam od rana do późnego wieczora. Tak to wygląda, jeżeli chcemy osiągnąć sukces w biznesie. Rzeczywiście własna firma jest namiastką wolności i samemu decydujemy, co, jak i kiedy robimy, ale trzeba mieć z tyłu głowy, że wszystko ma swoje jasne i ciemne strony - wyjaśnia.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Natalia Bogdan (ekspertka rynku pracy, prezes Jobhouse)
Materiał przygotował: Mateusz Kulik
Data emisji: 05.10.2020
Godzina emisji: 15.08
aw