W Szwajcarii najczęściej można spotkać bloki albo tzw. domy wspólne, czyli wielomieszkaniowe. Wyglądają jak nasze bliźniaki, a ich mieszkańców obowiązuje kilka zasad, których każdy musi przestrzegać.
Posłuchaj
09:27 _PR4_AAC_teatr_all_ 2020_10_20.mp3 Dookoła świata śladem mieszkań" - z Weroniką Puszkar sprawdzamy, jak mieszkają Szwajcarzy (Stacja Kultura/Czwórka)
Okazuje się, że elewacja ma mieć taki sam kolor. Nawet gdybyśmy chcieli, to nie możemy pomalować swojej części budynku bez zgody innych mieszkańców. To samo dotyczy takich elementów jak markizy. W całym budynku są dla wszystkich jednolite i nie można ich zmieniać według własnego uznania bez zgody pozostałych lokatorów. Jeżeli nastąpi zmiana, mieszkańcy solidarnie je wymieniają.
To cóż, że ze Szwecji - styl skandynawski, czyli jaki?
To cóż, że ze Szwecji - styl skandynawski, czyli jaki?
- Tutaj liczy się przede wszystkim minimalizm - króluje beton. Jak wiemy w Szwajcarii mieszka dużo milionerów, ale ich domy wyglądają zupełnie skromnie i niczym się nie wyróżniają. Czasami będąc w bogatej dzielnicy nawet się nie domyślamy kto tu może mieszkać - mówi Joanna Lampka, autorka bloga "Szwajcarskie Bla Bli Blu".
Zielone okiennice
Ogólnie wygląd domów w Szwajcarii można porównać do stylu śródziemnomorskiego.
- Charakterystyczne są okiennice, które w zasadzie występują wszędzie. Typowe dla mojego regionu są zielonego koloru. Białe domy i zielone okiennice, domy czasami porośnięte winoroślą, której owoce w sezonie można jeść - opowiada gość Czwórki. - Zdecydowanie popularniejsze od ogrodzeń są żywopłoty.
Sporna pralka
Jak się okazuje, w większości Szwajcarzy nie mają w swoich domach pralek. Ta najczęściej znajduje się zazwyczaj w piwnicy i jest wspólna dla wszystkich mieszkańców. Ustalony z góry harmonogram określa kto i kiedy może z niej skorzystać. W niewielkich domach można ten plan realizować, gorzej jest jednak w większych budynkach.
"Sekrety włoskiej kuchni". Dlaczego Włosi lubią rozmawiać o jedzeniu?
- Czasami, gdy blok jest duży, a w nim dużo mieszkań, dochodzi do konfliktów, a wręcz wojen sąsiedzkich o pranie - mówi Joanna Lampka. - Najczęściej spory dotyczą tego, że ktoś jeszcze nie skończył prać, a już się skończył jego czas. Wtedy zdarzają się awantury z wyłączaniem pralki i wyrzucaniem prania włącznie. Czasem nawet interweniuje policja, a sąsiedzkie animozje trafiają do lokalnych gazet - opowiada.
Posłuchaj także:
Jeżeli chodzi o meble, Szwajcarzy uwielbiają klasykę, dlatego najczęściej mają wybierają białe i - jak mówi nasz gość - na pewno drewniane, a nie ze sklejki.
Ciekawostką jest również fakt, że nawet w wysokich budynkach nie ma numerów mieszkań. Funkcjonuje tylko numeracja bloków. - Nawet gdy jest wielki wieżowiec, na skrzynce pocztowej są tylko i wyłącznie nazwiska lokatorów. Jest to wyzwanie dla listonosza, bo mając 200 osób w bloku, musi znaleźć odpowiednią skrzynkę i odpowiednie drzwi - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Weronika Puszkar
Gość: Joanna Lampka (autorka bloga "Szwajcarskie Bla Bli Blu")
Data emisji: 20.10.2020
Godzina emisji: 10.50
aw