Jak chronić dziedzictwo narodowe Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 10:48
Poza transportami leków, żywności czy materiałów higienicznych, do Ukrainy wysyłane są też tiry z gaśnicami proszkowymi i pianowymi, kocami gaśniczymi, wełną mineralną. To środki, które przydadzą się w sytuacji zagrożenia dziedzictwa narodowego Ukrainy.
Lwów to miejsce urodzenia wielu słynnych Polaków, m.in. Stanisława Lema, Zbigniewa Herberta, Haliny Kunickiej.
Lwów to miejsce urodzenia wielu słynnych Polaków, m.in. Stanisława Lema, Zbigniewa Herberta, Haliny Kunickiej.Foto: Shutterstock.com/Rastislav Sedlak SK

Na ogromne straty narażony jest zwłaszcza okręg lwowski, w którym znajduje się ponad połowa zabytków całego kraju. Konserwatorzy zabytków z całej Polski organizują zbiórki przeróżnych materiałów, które pomogą uchronić ukraińskie zabytki. Zbierane są: wełna mineralna, koce gaśnicze, gaśnice, agregaty gaśnicze, tkaniny niepalne, a także sznury i taśmy niepalne, worki na piasek, rusztowania, worki budowlane na materiały sypkie, wodoodporne płyty OSB czy kartony na eksponaty muzealne.

Polska ma doświadczenia z roku 1939 związane z zabezpieczaniem cennych obiektów. Czy okaże się ono przydatne naszym wschodnim sąsiadom? O tym porozmawiamy w pierwszej godzinie audycji "Czat Czwórki". 

Sprawdzimy też jak wygląda propaganda w rosyjskim internecie. Rosja odłączyła się od globalnej sieci internetowej i przeszła na tak zwany runet. Rosyjscy influencerzy postanowili omijać rządowe blokady za pomocą VPN, który teraz Rosja również planuje zablokować. Rosjanom pozostaje jedynie rosyjski serwis vkontakte. Rosyjski internet to z kolei przede wszystkim podział społeczeństwa, ale i ogromna propaganda, szerzona przez władzę, jak i samych obywateli. 

Zajmiemy się również nowym pomysłem NASK państwowego instytutu badawczego, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, służących rozwojowi sieci teleinformatycznych. Właśnie uruchomiono profil #włączWeryfikację, gdzie codziennie publikowane są sprostowania. Założyciele profilu wyjaśniają jak weryfikować informacje, ale też zachęcają do przesyłania im takowych wieści w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

W drugiej godzinie audycji wybierzemy się na strzelnicę. Od początku wojny na Ukrainie wzrosło zainteresowanie oddziałami Wojskowej Obrony Terytorialnej. Wzmożony ruch zaobserwować można także na strzelnicach. Jakie umiejętności można na nich nabyć? Od czego zależy celność strzału? Porozmawiamy o tym z instruktorem strzelectwa.

W audycji także: Konkurs "Na Ucho" oraz popołudniowy przegląd sportowy.

***

Na "Czat Czwórki" zapraszamy w środę (23.03) o godz. 15.05. Audycję poprowadzi Piotr Firan.

pj

Czytaj także

Studenci dla uchodźców z Ukrainy - mapa miejsc noclegowych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 13:30
Los uchodźców z Ukrainy nikogo nie pozostawia obojętnym, a Polacy czynnie zaangażowali się w pomoc osobom uciekającym przed wojną. Pomagają także studenci z Krakowa, którzy stworzyli specjalną interaktywną mapę miejsc noclegowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenci z Ukrainy - co z ich dalszą edukacją?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 10:15
Codziennie do Polski przybywają tysiące Ukraińców, w tym także studenci. Sprawdzamy, jak uczelnie przygotowują się na ich przyjęcie.
rozwiń zwiń