Nasza żywność. Nasza przyszłość - kupuj odpowiedzialnie i idź na happening

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 17:53
Już niedługo w Krakowie odbędzie się happening dotyczący świadomej konsumpcji, którego inicjatorami są aktywiści Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.
Świadome robienie zakupów to także czytanie etykiet
Świadome robienie zakupów to także czytanie etykietFoto: Shutterstock/LADO

Jak sprawić, żeby nasza żywność była wolna od wyzysku? Jak wyglądają kulisy uprawy ananasów? Skąd pochodzą ziemniaki w supermarkecie? Gdzie były uprawiane twoje pomidory? Na te pytania odpowiedzą aktywistki i aktywiści z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie podczas wydarzenia, które odbędzie się w Dniu Ziemi 22 kwietnia w Krakowie. Happening ma zwrócić uwagę na łamanie praw człowieka oraz intensywną eksploatację i zanieczyszczanie środowiska w łańcuchach dostaw żywności.  


Łamanie praw człowieka - trzeba o tym mówić

- Wiele się ostatnio mówi o tematach związanych z przyrodą i zmianami klimatycznymi, natomiast dużo mniej o tych dotyczących łamania praw człowieka - mówi Aleksandra Pękalska Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie. - One również są obecne i istotne. Takie przypadki mają miejsce przy pozyskiwaniu produktów, które jadą do nas z daleka, są to m.in. awokado, banany i ananasy, ale także pasze dla zwierząt.

Gość audycji zwraca uwagę, że problem pojawia się w przypadku, gdy łańcuchy dostaw są bardzo długie i złożone. To utrudnia ich kontrolowanie. - Czasem nie sposób prześledzić pełną ścieżkę produktu. Zachęcam do czytania raportów, które są dostępne m.in. na naszej stronie e-konsument.pl - tłumaczy aktywistka. - Wszyscy wiemy, że mamy coraz większą świadomość i coraz chętniej sięgamy po produkty sprawdzone i tak zwane ekologiczne. Firmy często to wykorzystują, więc dochodzi do sytuacji, że mamy jeden certyfikat, który zaświadcza, że niektóre produkty są sprawdzone. Natomiast inne produkty tego samego dostawcy już nie są sprawdzone, a ich pozyskiwanie wiąże się z łamaniem praw człowieka.



Świadomość konsumencka

Swoją akcją aktywiści chcą zachęcić konsumentów do bardziej krytycznego i uważnego przyglądania się temu, co kupują i jakie produkty spożywcze wkładają do swojego koszyka. - Warto zwracać uwagę na produkty przetworzone, które zawierają np. olej palmowy. Ten pozyskiwany jest w sposób, który budzi kontrowersje, bo w takich krajach jak Malezja czy Indonezja niszczone są ogromne połacie lasów, które są zamieniane na plantacje oleju palmowego - wyjaśnia gość audycji. - Unikatowe tereny znikają w zastraszającym tempie tylko dlatego, że ktoś robi na tym biznes. Olej palmowy znajduje się w wielu produktach typu batoniki, chipsy i różnego rodzaju przekąski. Kupując je więc, pośrednio wspieramy ten proceder. 

Zobacz także: 

Jak podkreśla prowadzący audycję Piotr Firan, świadomy konsument to ekologiczny konsument. - Budowanie świadomości jest kluczowe, bo kiedy więcej osób podejmie daną decyzję, to mamy do czynienia ze zmianą i także z presją na wielkie firmy, tak by zmieniały swoje postawy - tłumaczy. - Tak, żeby inaczej traktowały swoich dostawców i tych, którzy pracują bardzo ciężko po to, żebyśmy mogli jeść np. banany.


Posłuchaj
10:03 Czwórka/Czat Czwórki - kupuj odpowiedzialnie 18.04.2023.mp3 Aleksandra Pękalska z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie o świadomych zakupach i happeningu w Krakowie (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Aleksandra Pękalska (Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie)

Data emisji: 18.04.2023

Godzina emisji: 15.15

aw