Coraz wyższe temperatury w Polsce. Czy musimy zmienić styl życia?
- Wzrostowi utonięć w tym roku sprzyja piękna pogoda. Polacy szukają ochłody nad zbiornikami wodnymi. Dobrze, jeżeli są to strzeżone przez ratowników kąpieliska. Gorzej, jeśli wybierają rzeki - ich brzegi rzadko posiadają miejsca, w których bezpiecznie można wejść do wody - mówił podkom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji.
Z przedmówcą zgodził się ratownik, Maciej Rokus - szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP. - Do największej ilości utonięć dochodzi na terenach niestrzeżonych. Ludzie kąpią się w takich miejscach, bo bardzo często przeceniają swoje umiejętności. Piją alkohol, który zaburza trzeźwą ocenę sytuacji - wyjaśniał.
Czy grozi nam katastrofa ekologiczna na Bałtyku?
Jak przekonać Polaków do rozsądnego korzystania z akwenów wodnych? Zdaniem Elżbiety Kwiecińskiej-Prysłopskiej, koordynatorki kampanii "Pływam bez promili" w tym zakresie bardzo ważna jest edukacja. - Należy nieustannie uświadamiać o konsekwencjach korzystania z kąpieli po spożyciu alkoholu. Mówić należy o tym dzieciom, młodzieży i dorosłym, bo to problem, który dotyka wszystkich - przekonywała.
Bezpieczeństwo nad wodą - toniemy w ciszy
Czy wysokie kary za kąpiel po alkoholu rozwiążą problem utonięć? Co jest najczęstszą przyczyną śmieci w zbiornikach wodnych trzeźwych pływaków? Jak kontrolować plaże i kąpieliska? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska (koordynatorka kampanii "Pływam bez promili"), podkom. Robert Opas (Komenda Główna Policji), Maciej Rokus (szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP)
Data emisji: 9.08.2018
Godzina emisji: 15.08
ac