Strach jest naturalną reakcją
- Lęk jest uzasadniony. Niektóre osoby mogą czuć z tego powodu wyrzuty. Zagrożenie w tym przypadku jest realne, a dzięki emocji strachu podejmujemy działania, które mogą ochronić nas przed niebezpieczeństwem - wyjaśniała dr Ewa Pragłowska, psycholog kliniczny, SWPS.
To jak odczuwamy strach nie ma przełożenia na skalę zagrożenia
Na tego rodzaju zagrożenie możemy reagować różnie. Strach może mieć charakter silnej emocji, a to, w jaki sposób go odczuwamy nie zawsze przekłada się na skalę realnego zagrożenia. - Ludzie postrzegają niebezpieczeństwo z pewnym prawdopodobieństwem. Im jest wyższe, tym silniej może narastać w nas poczucie, że sobie z nim nie poradzimy, co może prowadzić do paniki - tłumaczyła.
Postępujmy zgodnie z procedurami
Na początku tworzymy w głowie symulację, która pozwala nam ocenić szansę na zmierzenie się z niebezpieczeństwem. To właście poczucie lęku nas do tego motywuje. - Możemy nauczyć się nad nim panować, by w kluczowej chwili nami nie zawładnął. Warto postępować zgodnie z procedurami. Ten mechanizm sprawdza się choćby u żołnierzy - tłumaczyła.
Humor pomoże w oswojeniu lęku
Sposobem na oswojenie lęku może być rozmowa z bliskimi, sięganie po informacje ze sprawdzonych źródeł, a także humor. Jeśli nie piętnuje on innych osób różnie radzących sobie ze strachem, może to być bardzo dobry sposób na rozładowanie napięcia związanego z zagorożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa, pomoże nam oswoić tą sytuację - komentowała.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Data emisji: 17.03.2020
Godzina emisji: 15.05
|