Poprawa dobrostanu zwierząt hodowlanych to jedna z ważnych kwestii dla mieszkańców Unii Europejskiej - wskazują badania. W 2018 roku w ramach jednej z obywatelskich inicjatyw "Koniec epoki klatkowej" zebrano niemal 1,4 mln podpisów mieszkańców UE. - Dziś ta inicjatywa wciąż jest rozpatrywana przez Parlament Europejski - mówiła Maria Madej ze stowarzyszenia "Otwarte Klatki". Jesienią 2023 roku Komisja Europejska ma przedstawić wniosek w sprawie zakazu chowu i hodowli zwierząt w klatkach w Unii Europejskiej. - To część szerszej rewizji prawa unijnego, dotyczącego dobrostanu zwierząt - mówiła gość Czwórki.
Jak wyliczała, w Polsce w klatkach mieszka 42 mln zwierząt, aż 39 mln to kury nioski. - W 2012 roku zakazane zostały klatki bateryjne, czyli takie, gdzie na jedną kurę przypada powierzchnia 450 cm kwadratowych. Dziś mamy tzw. klatki wzbogacone, w których to powierzchnia nieco większa od kartki formatu A4. Ptak wciąż nie może w niej rozprostować skrzydeł, tymczasem w naturze większość czasu kury spędzają, chodząc, dziobiąc, poszukując jedzenia - zaznaczała. - Kury w hodowli klatkowej żyją ok. 1,5 roku. Dla porównania w naturalnych warunkach średnia długość ich życia to nawet 8 lat.
09:48 kury_PR4_AAC 2023_04_19-15-15-48.mp3 Jak wygląda sytuacja zwierząt hodowlanych w Polsce i co może się zmienić w przepisach? (Czat Czwórki)
Planowana zmiana cieszy się poparciem, ale budzi wątpliwości natury ekonomicznej. Jak wyliczała Maria Madej, ostatecznie z hodowli zniknąć mogą klatki dla kur niosek, kojce porodowe dla macior, klatki dla cielaków i klatki dla przepiórek i królików hodowanych na mięso. - To, jak żyją zwierzęta, które potem spożywamy, przekłada się potem na nasze zdrowie. Polacy chcą brać pod uwagę dobrostan zwierząt hodowlanych w swoich wyborach żywieniowych - mówiła Maria Madej.
Realizacja Krajowego Planu Strategicznego, który wdraża nowe rozwiązana unijnej polityki rolnej, budzi niepokój rolników. Według organizacji rolniczych jest on nadmiernie restrykcyjny. /fot. Shutterstock.com
Stowarzyszenie Otwarte klatki rozpoczęło więc kampanię "jednym głosem", mającą na celu pozyskanie jak największej liczby podpisów pod petycją kierowaną do ministra rolnictwa. W promującym projekt spocie Anna Dereszowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Woźniak-Starak, Lara Gessler, Zuza Kołodziejczyk, Bartosz Bielenia oraz Rafał Maślak przemawiają w imieniu zwierząt hodowlanych, które spędzają swoje życie w klatkach.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Maria Madej (stowarzyszenie "Otwarte klatki")
Data emisji: 19.04.2023
Godzina emisji: 15.15
kd