Badania polskich naukowców - choroby ukryte w... głosie.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 10:11
Badacze z Łodzi pracują nad metodą wykrywania chorób u pacjentów, poprzez... analizowanie kilkugodzinnych nagrań ich głosu.
Audio
  • Jak rozpoznać chorbę w głosie pacjenta? I jak dbać o gardło? (TOP/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Thomas Andreas

lekarz badanie szpital 1200.jpg
Badania okresowe - lepiej zapobiegać niż leczyć

Nagranie trwa około czterech godzin i prowadzone jest od stanu "off", czyli takiego, w którym chory nie przyjmuje jeszcze leków, po kolejne etapy, po przyjęciach nowych dawek medykamentów. - Głos generujemy w obrębie krtani. Wszelki schorzenia tego obszaru odbijają się więc na jego barwie - mówi Marcin Broda, laryngolog z centrum medycznego MML. Ta metoda ma pozwalać na wykrywanie choroby krtani i gardła, ale także te neurologiczne.

W jaki sposób dokładnie przeprowadzane są badania i na jakiej podstawie stawia się diagnozy? O tym w nagraniu audycji. W programie rozmawialiśmy także z Maciejem Gudowskim, lektorem, który zdradza swoje metody na dbanie o głos i gardło. Tłumaczy też, co warto pić podczas pracy głosem i tlumaczy, dlaczego w regeneracji gardła świetnie sprawdza się... zjedzenie jabłka.

***

Tytuł audycji:  TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem 

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 26.10.2017

Godzina emisji: 18.27

kd/ac

Czytaj także

Zespół jelita drażliwego. Trwają badania nad leczeniem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:53
- Główną grupą osób, które chorują na zespół jelita drażliwego są osoby młode, w wieku 20-40 lat. Dwukrotnie częściej są to kobiety niż mężczyźni - tłumaczyła studentka medycyny Agata Jarmuż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cierpisz na alergię? Sprawdź, jak z nią wygrać

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 16:00
Polska jest w czołówce europejskich krajów z największym odsetkiem osób cierpiących na alergię. Czy jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi epidemii? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Snuzik. Nastolatka z Polski wyleczy śmiertelną odmianę malarii?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 14:19
Niedawno wróciła z Ghany. Prowadziła badania nad śmiertelnie niebezpieczną odmianą malarii, pracując m.in. z chorymi dziećmi, a w pracach nad nowym farmaceutykiem pomagają jej brytyjscy naukowcy. Aleksandra Snuzik ma 17 lat.
rozwiń zwiń