Co turyści dają odwiedzanym przez siebie miejscom? Przede wszystkim pieniądze, ale nie tylko. - Przez wiele lat prowadziłam badania miejscowości agroturystycznych. Z ankiet i naszych obserwacji wynika dużo więcej korzyści, jakie turyści dają miejscowościom wypoczynkowym - mówi Magdalena Kachniewska z Instytutu Transportu, Infrastruktury i Mobilności SGH w Warszawie. - Jest to m.in. ogólnie pojęta poprawa komfortu życia mieszkańców, ponieważ pojawiają się różne udogodnienia dla turystów, co siłą rzeczy wpływa na jakość życia mieszkańców.
Tak więc w miejscowościach wypoczynkowych, obok rozrywek kulturalnych, pojawiają się ścieżki rowerowe, place zabaw dla dzieci oraz staranniejsze zagospodarowanie przestrzeni. Wielkość ruchu turystycznego ma również olbrzymi wpływ na życie w takich miejscach.
09:28 Czwórka/TOP - turystyka 21.07.2021.mp3. Prof. Magdalena Kachniewska z SGH opowiada o blaskach i cieniach turystyki (TOP/Czwórka)
- Gdyby nie przyrost ruchu w trakcie wakacji i idące za tym inwestycje, to prawdopodobnie więcej młodych ludzi decydowałoby się na ucieczkę do wielkich miast. To wszystko ma wpływ na różne funkcje społeczne - wyjaśnia specjalistka. - Na to, czy są zakładane młode rodziny, czy rodzą się dzieci, czy w związku z tym miejscowość raczej wymiera i pustoszeje, czy też jednak się rozwija. Jeśli się rozwija, to nie da się ukryć, że życie w tych miejscowościach nie przypomina już tego w małych miasteczkach. Raczej mentalnie są to metropolie, tylko że w mniejszej skali.
Jednak nie zawsze duży ruch turystyczny przekłada się na wpływy do kasy miejscowości wypoczynkowej. - Jeżeli w takiej miejscowości 3/4 wpływów z sezonu odpłynie razem z przedsiębiorcami, którzy przyjechali tylko na chwilę, to nagle się okazuje, że w kasie lokalnej nie zostaje tego aż tak dużo, jak mogłoby się wydawać - mówi Magdalena Kachniewska. - Innymi słowy, żeby zachować cały ten wpływ, trzeba byłoby mieć pewność, że przedsiębiorcy, którzy organizują atrakcje dla turystów, to są przedsiębiorcy lokalni, przynajmniej odprowadzający tam podatki.
"Laterna" - polskie wybrzeże szlakiem latarni morskich
Czytaj także:
Z perspektywy samorządu ważne jest, żeby zachęcać turystów do przyjazdu do ich miejscowości. Jednak jak przekonuje ekspertka, wbrew pozorom w tym zakresie dzieje się niewiele. - W Polsce utrwalił się taki schemat wakacyjnego ruchu turystycznego, który koncentruje się w pasie nadmorskim, górskim i w jakiejś części warmińsko-mazurskim, gdzie rozwija się turystyka żeglarska - tłumaczy. - To oznacza, że nie trzeba wiele inwestować, żeby ściągnąć turystę do miejscowości nadmorskiej w sezonie wakacyjnym, ale w momencie kiedy przychodzi wrzesień, kurczy się liczba chętnych do przyjazdu, nie mówiąc o miesiącach zimowych.
Jak mogłaby taka promocja wyglądać? Według rozmówczyni Macieja Kulika do podróżowania napędzają ludzi chęć zmiany miejsca i otoczenia, ale również kolekcjonowanie wrażeń i doświadczeń. - We współczesnej turystyce staje się to coraz ważniejsze. Już nie chodzi nam o to, żeby poleżeć na plaży, ale jeszcze żeby móc coś dodatkowo przeżyć, coś, o czym warto opowiedzieć - wyjaśnia. - I tutaj jest miejsce na propozycje spędzania czasu w sposób unikatowy i niebanalny.
Czytaj także:
Nie można też przesadzać, bo nadmierna promocja może wywołać chwilową modę na daną miejscowość i w krótkim czasie przyciągnąć dużo za dużą liczbę gości. Takie zjawisko nazywamy overturismem.
- Tu mamy do czynienia z syndromem Barcelony albo Wenecji. Większość polskich miejscowości jeszcze tego problemu nie ma, ale trzeba pamiętać, że łatwo przekroczyć tę bezpieczną granicę, w której nadmiar przyjeżdżających turystów zadławi nas - przestrzega Magdalena Kachniewska. - Zarówno jeżeli chodzi o organizację samego życia, jak i jakość wypoczynku. Nawet jeżeli idziemy w kierunku mody, błyskotliwych kampanii, które ściągną nam tłum turystów, to musimy myśleć o tych efektach ruchu turystycznego, które mogą drastycznie obniżyć jakość pobytu turystów.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Materiał: Maciej Wójcik
Data emisji: 21.07.2021
Godzina emisji: 18.14
aw