- Drogowcy do zimy gotowi są już w październiku
- Zima zaskakuje kierowców - zdarza się, że nawet w grudniu jeżdżą na letnich oponach
- Mariusz Michalak podkreśla że wymian opon to podstawa, ale zwraca też uwagę na akumulator, płyny eksploatacyjne, wycieraczki czy samochodowe gadżety, które warto mieć
- W tym roku kierowcy na drogach mogą liczyć na obecność 2,5 tysiąca pługów i pługosolarek.
Drogowcy są gotowi
Każdego roku w mediach pojawia się pytanie: czy zima zaskoczy drogowców. Szymon Piechowiak z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, podkreśla, że od lat drogowcy problemów z zimą nie mają. - Zimie coraz trudniej jest nas zaskoczyć. My taki pierwszy poziom gotowości do zimy mamy już w połowie października - podkreśla rozmówca Mateusza Kulika. - Zdarza się, że śnieg w niektórych regionach zaczyna padać nawet wcześniej, ale i do tego jesteśmy przygotowani. Mamy zachowaną taką żelazną rezerwę, nawet gdyby śnieg spadł latem - dodaje.
Gotowość drogowców do zimy na początku grudnia wzrasta do maksymalnego poziomu. Pługi, pługo-solarki czy sama sól drogowa są gotowe do użycia we wszystkich częściach kraju, nie tylko tych górskich czy wyżynnych.
Pługi zaskakują kierowców
- Niestety zima zaskakuje niektórych kierowców - mam tu na myśli problemy z dostosowaniem stylu jazdy do zmieniających się warunków, wymianę ogumienia na zimowe - mówi przedstawiciel GDDKiA. - Niektórych kierowców zaskakuje obecność sprzętu do odśnieżania na drogach. Czasem dostajemy skargi, że sprzęt jedzie za wolno - on musi tak jechać, ma określoną prędkość, przy której najbardziej efektywnie pracuje - wyjaśnia.
Opony to podstawa, ale pamiętaj też o reszcie
Już w październiku w Czwórce przypominaliśmy kierowcom o wymianie opon letnich na zimowe. Nasz ekspert podkreślał, że jedynym wyznacznikiem, który powinniśmy brać pod uwagę przy wymianie ogumienia, powinna być temperatura powietrza. Mariusz Michalak z motofakty.pl przypominał, że producenci opon zalecają, dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy zakładać opony zimowe, gdy tylko temperatura powietrza zaczyna rano spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. Od kilku tygodni temperatura powietrza jest dużo niższa, więc i opony naszych aut powinny być wymienione. - Jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił to przypominam ponownie - mówi Mariusz Michalak. - Ogumienie to podstawa. Pamiętajmy też, że bez prądu daleko nie zajedziemy: sprawdźmy akumulator, jeśli jest potrzeba doładujmy go, wymieńmy na nowy, jeśli jest taka konieczność - dodaje.
Samochodowy ekspert poleca sprawdzić wszelkie płyny eksploatacyjne auta. - Płyn do spryskiwaczy wymieńmy na zimowy - poleca rozmówca Mateusza Kulika. - Płyn hamulcowy mocno przyswaja wilgoć, gdy jest zużyty - należy o to zadbać, wymienić go - dodaje. - Nie warto też jeździć "na rezerwie" wtedy gromadzą się tzw. skropliny, które później dostają się do układu paliwowego naszego auta, a nie jest to korzystne zjawisko.
Mariusz Michalak zwraca też uwagę na dobre, sprawne wycieraczki, które gwarantują nam widoczność. Zimą w samochodzie warto też mieć pewne gadżety: odmrażacz w spreju, saperkę czy powerbank.
07:16 czwórka top 16.12.2021.mp3 Jak do zimy przygotowują się kierowcy i drogowcy? (Czwórka/TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem)
Pół miliona ton soli czeka na zimę
Szymon Piechowiak gwarantuje zaś, że ekipy zimowe drogowców są już gotowe by dbać o trasy. - W całej Polsce mamy firmy, które świadczą usługi utrzymania sieci dróg - wyjaśnia. - Dzięki umowom mamy około 2,5 tys. pojazdów do utrzymania sieci dróg: pługi, pułgosolarki, pługi wirnikowe. Przygotowanych jest 300 magazynów soli, a w nich pół miliona ton soli drogowej i inne specyfiki - wymienia. Służby drogowe ze szczególną precyzją i z błyskawicznym czasem reakcji zajmują się autostradami i drogami ekspresowymi, byśmy szczęśliwie i bezpiecznie dotarli do celów naszych podróży.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Jan Olejniczak
Materiał przygotował: Mateusz Kulik
Data emisji: 16.12.2021
Godzina emisji: 18.15
pj