Mandat w cenie samochodu! Przed wyjazdem sprawdź przepisy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 13:30
Trwają ferie - jedne województwa kończą zimową labę, inne zaczynają. Wiele osób, w tym czasie wybiera się na szusowanie po zagranicznych stokach. Sprawdzamy, co dobrze wiedzieć przed wyjazdem, żeby uniknąć kłopotów na trasie.  
Przed podróżą za granicę dobrze sprawdzić obowiązujące tam przepisy ruchu drogowego
Przed podróżą za granicę dobrze sprawdzić obowiązujące tam przepisy ruchu drogowegoFoto: shutterstock/Dusan Petkovic

Planując zagraniczną podróż, warto wcześniej przenalizować trasę i sprawdzić przez jakie kraje będzie prowadziła trasa. Nie wszędzie obowiązują takie same przepisy, niektóre z nich różnią się od polskich, a ich nieznajomość może narazić kierowcę na wysoki mandat.

Niejednolite przepisy

- Jesteśmy przyzwyczajeni do przepisów obowiązujących w Polsce, jednak nie zawsze pokrywają się one za regulacjami w innych krajach - mówi Mariusz Michalak z Motofakty.pl. - Warto więc przed podróżą zapoznać się nie tylko z przepisami ruchu drogowego danego państwa, ale także z tym, co jest dozwolone lub nie na wyposażeniu auta.

Do takich urządzeń należy rejestrator wideo, czyli popularna kamerka umieszczona na tylnej lub przedniej szybie. W niektórych europejskich krajach jej używanie w samochodzie jest nielegalne. - Coraz więcej kierowców decyduje się na montaż prostego urządzenia. Daje im ono poczucie bezpieczeństwa, że podczas zdarzenia łatwiej będzie wykazać, kto w danym przypadku zawinił - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Jednak, na przykład w Austrii - dość popularnym kierunku zimowych eskapad - za używanie takiej kamerki grozi nawet 10 tysięcy Euro kary. Mówimy więc o kwocie, która może przekroczyć wartość samochodu, jaki posiadamy. Podobne regulacje obowiązują w Szwajcarii.


Uwaga na nawigację

Nie jest to jedyne urządzenie, którego posiadanie w aucie może przysporzyć kłopotów. Okazuje się, że tu i ówdzie, nawigacja z funkcją ostrzegania o radarach także jest nielegalna.

- W Austrii, Francji i Szwajcarii mogą być one potraktowane jako antyradary. W tym wypadku także mówimy o sporym mandacie - ostrzega specjalista. - Może on również sięgać kwoty 10 tysięcy Euro. Dobrze więc się zastanowić czy z takiej nawigacji nie zrezygnować lub nie skorzystać z innego rozwiązania.

Zobacz także:


Pusta szyba i dokumenty

Na czas podróży za granicę warto także wyczyścić szybę nie tylko z elektroniki, ale także uchwytów. - Takie ograniczenia obowiązują we Francji, Szwajcarii i na Słowacji. Policjanci zwracają uwagę, czy szyba jest wolna od wszelkich uchwytów i konstrukcji, które mogą ograniczać pole widzenia kierowcy - wyjaśnia Mariusz Michalak. - W niektórych przypadkach urządzenie można instalować przy dolnej lub górnej krawędzi przedniej szyby. Trzeba to sprawdzić

To, co na pewno warto zabrać w podróż to dokumenty: prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisy OC. Od jakiegoś czasu w Polsce nie są one wymagane, bo organ kontrolujący może nasze uprawnienia sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zagraniczne służby jednak nie mają dostępu do bazy. Wszelkie informacje dotyczące obowiązujących przepisów ruchu drogowego znajdziemy na polskich stronach rządowych oraz stronach ambasad danego kraju.


Posłuchaj
09:30 Czwórka/TOP - wyjazdy zagraniczne - przepisy 10.02.2023.mp3 Mariusz Michalak z Motofakty.pl radzi na co zwrócić uwagę podczas zagranicznych wyjazdów (TOP/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący:  Mateusz Kulik

Data emisji: 09.02.2023

Godzina emisji: 18.15

aw

Czytaj także

Nowy taryfikator - wyższe kary

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 22:15
17 września 2022 wszedł w życie nowy taryfikator punktów karnych. Sprawdzamy, co to oznacza dla kierowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezterminowe prawo jazdy - kierowców czeka wymiana dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 13:15
Bezterminowe prawo jazdy to już przeszłość. Kierowcy od pewnego czasu otrzymują prawo jazdy z datą ważności na 15 lat. Po tym okresie muszą odnowić dokument. Wymiana prawka nie ominie także tych osób, których dokument nie posiada daty ważności.  
rozwiń zwiń